Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

​Polski akcent na spotkaniu europejskich hierarchów

Dziś w Barcelonie rozpoczęło się spotkanie biskupów europejskich (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae, CCEE), w którym udział biorą najważniejsi biskupi z całego Starego Kontynentu.

ccee.eu
Dziś w Barcelonie rozpoczęło się spotkanie biskupów europejskich (Consilium Conferentiarum Episcoporum Europae, CCEE), w którym udział biorą najważniejsi biskupi z całego Starego Kontynentu. Skupią się m.in. na roli młodych w Kościele oraz na tym, w jaki sposób wykorzystać potencjał powstały po Światowych Dniach Młodzieży (ŚDM).
 
Sympozjum, które w tym roku odbywa się pod hasłem „I szedł z nimi” (Łk 24,15), potrwa do piątku. W programie spotkania są zarówno wystąpienia programowe, jak i praca poszczególnych biskupów w grupach roboczych. Ważną rolę w sympozjum odgrywa metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Jemu przypadł zaszczyt pierwszego wykładu inaugurującego całe spotkanie. Dziś wieczorem arcypasterz krakowski, będący równocześnie przewodniczącym komisji ds. katechezy, szkół i uniwersytetów CCEE, będzie mówił o tym, w jaki sposób towarzyszyć młodzieży szukającej drogi do Chrystusa (więcej w środowym wydaniu „Codziennej”).
 
Podczas czterodniowego sympozjum biskupi będą dyskutowali również o tym, jakie narzędzie Kościół może dać młodym, aby ci stali się ważną częścią nowej ewangelizacji, która – jak podkreślają – potrzebna jest nie tylko w krajach tradycyjnie uznawanych za misyjne, ale może nawet jeszcze bardziej w Europie Zachodniej. Spotkanie w Barcelonie ma być również przygotowaniem do przyszłorocznego synodu w Rzymie, którego tematem będą powołania oraz właśnie młodzież.

Młodzież jest kluczowa dla przyszłości Kościoła, ale także całego społeczeństwa! Ma tyle darów, które również dla nas powinny być wartością, jak na przykład oddanie się sprawie, kreatywność, szczodrość, otwartość na bliźniego oraz wielkie pragnienie, aby poznać prawdę i być jej wiernym

– tłumaczy w rozmowie z „Codzienną” ks. Duarte Nuno Queiroz de Barros da Cunha, portugalski teolog oraz sekretarz generalny CCEE.

Musimy wspierać młodych – dodaje w komentarzu „Codziennej” ks. José María Gil Tamayo, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii. – Dlatego celem naszego spotkania jest towarzyszenie młodym w ich drodze do Chrystusa, kiedy odpowiadają na wołanie Pana. Stąd obecność Kościoła wśród środowisk młodzieżowych jest intensywna nie tylko w Barcelonie czy Katalonii, lecz także na całym świecie – stwierdza.

 Oprócz CCEE współorganizatorami wydarzenia są hiszpański episkopat oraz arcybiskup Barcelony Juan José Omella Omella. Spodziewają się oni przybycia ok. 200 hierarchów.
 
Autor jest redaktorem wydawnictwa Biały Kruk. Więcej na www.bialykruk.pl.
 

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#Marek Jędraszewski #kościół #Barcelona

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Adam Sosnowski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo