Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

Koniec przesłuchania lekarza-sygnalisty. Prokuratorzy dostali notatkę - na niej dwa nazwiska

W prokuraturze zakończyło się przesłuchanie doktora Emila Jędrzejewskiego po jego szokującym wywiadzie, którego udzielił wczoraj wieczorem. Lekarz przekazał prokuratorom notatkę z dwoma nazwiskami i numerami PESEL - jedno z nich pojawia się w śledztwie dotyczącym śmierci pacjenta w Szpitalu Południowym. Szczegóły przesłuchania przekazał prokurator Piotr Skiba.

Sprawą ujawnionych nieprawidłowości, które mogły skutkować śmiercią pacjentów Szpitala Południowego w Warszawie, żyje cała Polska. Dr Emil Jędrzejewski, były ordynator z ww. szpitala, udzielił wczoraj szokującego wywiadu, w którym padało nazwisko Dawida Kacprzyka. Pod adresem młodego lekarza bez specjalizacji i jednocześnie działacza Koalicji Obywatelskiej padły poważne oskarżenia - badane będą przypadki śmierci na koordynowanym przez niego SOR.

W charakterze świadka przesłuchano dziś byłego ordynatora Emila Jędrzejewskiego. Piotr Skiba przyznał, że było to pokłosie tego, co można było usłyszeć w wywiadzie w Kanale Zero. - Na samym początku pan doktor został poinformowany, że będzie przesłuchany w charakterze świadka - powiedział Skiba. Nie zastosowano pouczenia o możliwości odmowy odpowiedzi na pytanie, które mogłoby narazić go na odpowiedzialność karną lub dyscyplinarną.

"Świadek zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika. Poinformował, że nie udało mu się w chwili obecnej ustanowić pełnomocnika. Złożył krótkie oświadczenie o niemożności zeznawania i wnosił o przełożenie przesłuchania" - mówił prok. Skiba.

Prokuratorzy stwierdzili jednak, że przesłuchanie musi odbyć się dziś.

Prokuratura dostała notatkę

Doktor Jędrzejewski złożył do protokołu notatkę zawierającą nazwiska osób pokrzywdzonych - chodzi o dwie osoby, wraz z numerami PESEL. 

Prokuratorzy zadali świadkowi kilkadziesiąt pytań. Świadek każde z pytań skwitował milczeniem. Prokuratorzy poinformowali świadka, iż w związku z informacjami, które zostały wczoraj wieczornym zostały przekazane, konieczne jest zabezpieczenie telefonu świadka, na którym jest zarejestrowana wiadomość, którą przesyłał, informująca o zaniedbaniach w szpitalu. 

– powiedział prok. Skiba.

"Byliśmy przygotowani na procesowe zatrzymanie tego telefonu. Świadek oświadczył, że telefon, z którym przyszedł, to nie jest ten telefon, na którym znajdują się informacje" - dodał rzecznik prokuratury.

Wyznaczono nowy termin, na którym dr Jędrzejewski ma przyjść z pełnomocnikiem i złożyć zeznania. Będzie to najbliższy poniedziałek, godz. 9:00. Doktor ma dostarczyć również telefon, na którym znajdują się niezbędne informacje.

Śledztwa ws. Szpitala Południowego

Prokurator Piotr Skiba przekazał również, że od 1 stycznia 2023 zarejestrowanych zostały w sumie 32 postępowania dotyczących różnych przestępstw, do których miało dojść na terenie Szpitala Południowego. To również przywłaszczenia mienia, kradzieże czy naruszenie nietykalności cielesnej. Dwanaście postępowań z tej liczby to zdarzenia, które dotyczyły się zgonem na terenie Szpitala Południowego. Prokurator stwierdził, że to liczba nieodbiegająca normą od postępowań dotyczących innych szpitali.

Pięć z tych dwunastu postępowań dotyczy zgonów, które nastąpiły w ciągu ostatnich 3,5 roku na SOR Szpitala Południowego. Jedno z postępowań jest w dalszym ciągu prowadzone - dotyczy ono zgonu pacjenta, którego zwłoki zostały odnalezione w toalecie. Nazwisko tego pacjenta przekazał na notatce doktor Jędrzejewski. Druga osoba, której nazwisko zapisał doktor, nie została odnotowana w żadnym postępowaniu.

Źródło: niezalezna.pl

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

AKTUALNE PETYCJE

NAJNOWSZE Polska