Sprawą ujawnionych nieprawidłowości, które mogły skutkować śmiercią pacjentów Szpitala Południowego w Warszawie, żyje cała Polska. Dr Emil Jędrzejewski, były ordynator z ww. szpitala, udzielił wczoraj szokującego wywiadu, w którym padało nazwisko Dawida Kacprzyka. Pod adresem młodego lekarza bez specjalizacji i jednocześnie działacza Koalicji Obywatelskiej padły poważne oskarżenia - badane będą przypadki śmierci na koordynowanym przez niego SOR.
W charakterze świadka przesłuchano dziś byłego ordynatora Emila Jędrzejewskiego. Piotr Skiba przyznał, że było to pokłosie tego, co można było usłyszeć w wywiadzie w Kanale Zero. - Na samym początku pan doktor został poinformowany, że będzie przesłuchany w charakterze świadka - powiedział Skiba. Nie zastosowano pouczenia o możliwości odmowy odpowiedzi na pytanie, które mogłoby narazić go na odpowiedzialność karną lub dyscyplinarną.
"Świadek zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika. Poinformował, że nie udało mu się w chwili obecnej ustanowić pełnomocnika. Złożył krótkie oświadczenie o niemożności zeznawania i wnosił o przełożenie przesłuchania" - mówił prok. Skiba.
Prokuratorzy stwierdzili jednak, że przesłuchanie musi odbyć się dziś.
Prokuratura dostała notatkę
Doktor Jędrzejewski złożył do protokołu notatkę zawierającą nazwiska osób pokrzywdzonych - chodzi o dwie osoby, wraz z numerami PESEL.
Prokuratorzy zadali świadkowi kilkadziesiąt pytań. Świadek każde z pytań skwitował milczeniem. Prokuratorzy poinformowali świadka, iż w związku z informacjami, które zostały wczoraj wieczornym zostały przekazane, konieczne jest zabezpieczenie telefonu świadka, na którym jest zarejestrowana wiadomość, którą przesyłał, informująca o zaniedbaniach w szpitalu.
– powiedział prok. Skiba.
"Byliśmy przygotowani na procesowe zatrzymanie tego telefonu. Świadek oświadczył, że telefon, z którym przyszedł, to nie jest ten telefon, na którym znajdują się informacje" - dodał rzecznik prokuratury.
Wyznaczono nowy termin, na którym dr Jędrzejewski ma przyjść z pełnomocnikiem i złożyć zeznania. Będzie to najbliższy poniedziałek, godz. 9:00. Doktor ma dostarczyć również telefon, na którym znajdują się niezbędne informacje.
Śledztwa ws. Szpitala Południowego
Prokurator Piotr Skiba przekazał również, że od 1 stycznia 2023 zarejestrowanych zostały w sumie 32 postępowania dotyczących różnych przestępstw, do których miało dojść na terenie Szpitala Południowego. To również przywłaszczenia mienia, kradzieże czy naruszenie nietykalności cielesnej. Dwanaście postępowań z tej liczby to zdarzenia, które dotyczyły się zgonem na terenie Szpitala Południowego. Prokurator stwierdził, że to liczba nieodbiegająca normą od postępowań dotyczących innych szpitali.
Pięć z tych dwunastu postępowań dotyczy zgonów, które nastąpiły w ciągu ostatnich 3,5 roku na SOR Szpitala Południowego. Jedno z postępowań jest w dalszym ciągu prowadzone - dotyczy ono zgonu pacjenta, którego zwłoki zostały odnalezione w toalecie. Nazwisko tego pacjenta przekazał na notatce doktor Jędrzejewski. Druga osoba, której nazwisko zapisał doktor, nie została odnotowana w żadnym postępowaniu.