17 lipca 2014 roku lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur malezyjski boeing z 298 osobami na pokładzie został zestrzelony. Dziś w Amsterdamie sąd ogłosił wyrok w tej sprawie. Potwierdził, że pocisk rosyjskiej produkcji został użyty w 2014 r. do zestrzelenia nad Ukrainą Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych.
Sąd potwierdził dziś, że pocisk rosyjskiej produkcji został użyty w 2014 r. do zestrzelenia nad Ukrainą Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych.
Sąd uznał, że Federacja Rosyjska "sprawowała kontrolę" nad separatystami we wschodniej Ukrainie w czasie konfliktu w 2014 roku.
Sąd w Amsterdamie o godz. 13.30 rozpoczął ogłaszanie wyroku w sprawie karnej dotyczącej zestrzelenia nad wschodnią Ukrainą w 2014 r. przez system rakietowy Buk samolotu linii Malaysia Airlines. O spowodowanie śmierci 298 pasażerów i członków załogi lotu MH17 oskarżeni byli czterej prorosyjscy separatyści.
17 lipca 2014 r. Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk.
O spowodowanie śmieci wszystkich obecnych na pokładzie samolotu oskarżono Rosjan: Siergieja Dubinskiego, Igora Girkina i Olega Pułatowa oraz Ukraińca Leonida Charczenkę. Prokuratura domagała się dla wszystkich oskarżonych kary dożywotniego więzienia.
Dowody przedstawione przez śledczych pochodzą z przechwyconych rozmów telefonicznych, zeznań świadków, zdjęć i filmów z transportu rakiety. Ponadto przeprowadzono wiele badań wraku samolotu (dokonano jego rekonstrukcji ze szczątków, które przewieziono do Holandii) i ponad wszelką wątpliwość ustalono, że samolot został trafiony pociskiem Buk.
Rosja konsekwentnie zaprzeczała jakiemukolwiek udziałowi w katastrofie i wielokrotnie odrzucała ustalenia śledczych. Strona rosyjska zaprzecza też jakoby ówczesny rząd wspierał rebeliantów na Ukrainie, którzy walczyli z siłami rządowymi.
W tragedii straciło życie 193 Holendrów, 43 Malezyjczyków, 38 Australijczyków oraz pasażerowie z Indonezji, Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec.