Koncert na 120-lecie Sopotu - SZCZEGÓŁY

1 kwietnia 2022 r. w hali Ergo Arena odbędzie się koncert podsumowujący obchody 120. rocznicy nadania Sopotowi praw miejskich. Publiczność wysłucha m.in. utworu skomponowanego na tę okazję przez Jana A.P. Kaczmarka oraz występów gwiazd polskiej sceny muzycznej zaproszonych przez Andrzeja Smolika.

Diego Delso, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

O koncercie poinformowano na konferencji prasowej w sopockim hotelu Sheraton.

W pierwszej części kwietniowego koncertu wykonana zostanie "Fantazja dla Sopotu", utwór napisany przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka z okazji 120. rocznicy nadania Sopotowi praw miejskich. Prawykonanie tego utworu miało miejsce 16 października w sali Grand Pavillion Hotelu Radisson Blu.

W "Fantazji dla Sopotu" słychać nie tylko typowe zwroty kompozytorskie charakterystyczne dla Jana A.P. Kaczmarka, ale też odgłosy Sopotu. Jeśli ktoś się dobrze wsłucha w ten utwór to słychać w nim szum morza oraz śpiew i głosy ptaków. To kompozycja pozytywna, przyjemna i nastrojowa

- powiedział dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciech Rajski.

Jan A.P. Kaczmarek jest laureatem Oscara w 2005 r. za muzykę do filmu "Marzyciel".

Kierownikiem artystycznym koncertu w przyszłym roku będzie znany kompozytor, producent muzyczny i multiinstrumentalista Andrzej Smolik.

"Mamy na pokładzie naprawdę ogromną liczbę gwiazd. Wszystkich nazwisk dziś nie mogę zdradzić. Odsłonię tylko dwie karty: pierwszą z nich jest Monika Brodka, a drugą artysta związany z Katowicami czyli Miuosh. Na pewno skorzystamy również z artystów związanych ze sceną sopocką i trójmiejską"

- zapowiedział Smolik.

Wyjaśnił, że artyści, którzy wystąpią na scenie w hali Ergo Arena, będą reprezentować różne generacje.

"Charakter tego wydarzenia będzie wielopokoleniowy, ale również nowoczesny. Chcieliśmy, aby koncert miał współczesny charakter, ale też, aby ukłonić się tradycji. Będzie orkiestra, którą wykorzystamy, jak tylko się da, bo nieczęsto jest taka okazja, żeby móc zaprząc do współczesnego, rozrywkowego repertuaru instrumentarium orkiestry"

- dodał Smolik.

Obchody 120-lecia miasta Sopot rozpoczęły się wiosną tego roku.

8 października 1901 r. na mocy edyktu cesarza Niemiec Wilhelma II gmina wiejska Sopot otrzymała prawa miejskie. Nowo wybrany burmistrz Sopotu oraz zarząd miasta rozpoczął urzędowanie 1 kwietnia 1902 r. Dzień 8 października obchodzony jest obecnie jako rocznica nadania Sopotowi praw miejskich.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

dp
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo