Setki tysięcy imigrantów wjadą do Polski. Dziesiątki milionów do Europy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Kijowski kościół św. Mikołaja zostanie przekazany katolikom. Polonia zabiegała o to od lat

Zgodnie ze środową decyzją rządu Ukrainy resort kultury ma do 2023 r. zbudować w Kijowie Dom Muzyki i przekazać w stałe bezpłatne użytkowanie kościół św. Mikołaja rzymskokatolickiej parafii pod tym wezwaniem. O zwrot kościoła od lat zabiega polska społeczność Kijowa.

Kościół św. Mikołaja w Kijowie
By Posterrr - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82626527

Do Domu Muzyki ma być przeniesiony Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy, obecnie działający w kościele św. Mikołaja.

Jak czytamy na stronie ministerstwa kultury i polityki informacyjnej, resort ma zapewnić "przekazanie w stałe bezpłatne użytkowanie" budynku kościoła Świętego Mikołaja parafii Świętego Mikołaja diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Zaznaczono, że do chwili przeniesienia Narodowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej Ukrainy będzie korzystać z budynku kościoła św. Mikołaja razem ze wspólnotą religijną. Tryb pracy Domu Muzyki Organowej w tym okresie nie ulegnie zmianie, próby i koncerty będą odbywać się zgodnie z grafikiem - podkreślono.

Kościół św. Mikołaja od lat 70. XX wieku wykorzystywany jest jako sala organowa. Regularnie odbywają się tu nabożeństwa rzymskokatolickie. Kijowscy katolicy prowadzą starania o odzyskanie świątyni.

Kościół, który 110 lat temu zbudował polski architekt Władysław Horodecki, jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga natychmiastowego remontu.

W 2001 roku kościół odwiedził podczas swej pielgrzymki na Ukrainę papież Jan Paweł II. W 2007 roku w świątyni był prezydent Lech Kaczyński z małżonką. Para prezydencka spotkała się w niej wówczas z Polakami, którzy mieszkają w Kijowie, oraz z przedstawicielami duchowieństwa katolickiego.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
maa
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo