Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Polscy hokeiści przegrali z Niemcami 2:4 w swoim szóstym meczu mistrzostw świata Elity • • • Iga Świątek wygrała z Białorusinką Aryną Sabalenką 6:2, 6:3 w finale tenisowego turnieju WTA w Rzymie • • •

Katyń to nie przeszłość! Prezes IPN: „Sowiecka dusza nastawiona jest na ekspansję, zło, zniszczenie i barbarzyństwo”

- Ważna jest pamięć o Katyniu i o to wołają do nas także groby katyńskie, gdyż myli się ten, który myśli, że Katyń to tylko historia i przeszłość. Groby w Miednoje, Bykowni, Katyniu, w Piatichatkach wołają do nas o wiwisekcji sowieckiej duszy. O duszy nieuleczalnej, która nastawiona jest na ekspansję, zło, zniszczenie i barbarzyństwo. O zgrozo, ta dusza jest z nami, w XXI wieku, jest wśród nas. Ta dusza, która jest dzika, antychrześcijańska i dąży do zniszczenia - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN Karol Nawrocki.
Kancelaria Sejmu

W Sejmie odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej pt. "Kapelani katyńscy", organizowana przez Kancelarię Sejmu RP oraz Instytut Pamięci Narodowej.

- "Słowo Katyń w polskiej świadomości, polskim sercu i umyśle oraz pamięci rodzi najtragiczniejsze emocje i wspomnienia. To przede wszystkim śmierć w wyniku ludobójstwa Związku Sowieckiego blisko 22 tysięcy polskich oficerów, ale też mundurowych różnych formacji" - przypomniał dr Karol Nawrocki. - "Katyń to także wspomnienie osamotnienia strudzonej Rzeczpospolitej w orkiestrze mocarstw i państw II wojny światowej" - dodał.

Wołanie ofiar 

Prezes IPN zaznaczył także, że "Katyń, a właściwie kłamstwo katyńskie to fundament Polski komunistycznej, kolonialnej po roku 1945 - tej odrzuconej przez Polaków i tej, która wyrzekła się prawdy o bohaterach na rzecz propagandy i komunistycznego kłamstwa".

- "Ważna jest pamięć o Katyniu i o to wołają do nas także groby katyńskie, gdyż myli się ten, który myśli, że Katyń to tylko historia i przeszłość. Groby w Miednoje, Bykowni, Katyniu, w Piatichatkach wołają do nas o wiwisekcji sowieckiej duszy. O duszy nieuleczalnej, która nastawiona jest na ekspansję, zło, zniszczenie i barbarzyństwo. O zgrozo, ta dusza jest z nami, w XXI wieku, jest wśród nas. Ta dusza, która jest dzika, antychrześcijańska i dąży do zniszczenia" – powiedział prezes IPN.

- "Ta świadomość, co niesie ze sobą słowo Katyń daje nam także poczucie odpowiedzialności. Nie tylko za pamięć historyczną, ale za przyszłość" – zaznaczył Nawrocki. "O to wołają także groby katyńskie i ofiara naszych wspaniałych synów II Rzeczpospolitej" - podkreślił.

Odkrycie prawdy 

Przypomniał, że w tym roku przypada 80. rocznica ujawnienia zbrodni katyńskiej. - "80 lat temu, gdy Niemcy odkrywali prawdę o zbrodni katyńskiej, to odkrywali ją tylko dlatego, by załatwić swoje sprawy propagandowe i tylko dlatego, że byli w starciu militarnym ze swoim dotychczasowym sojusznikiem, ze Związkiem Sowieckim. Nie zrobili tego z dobrej woli dla państwa polskiego i prawdy o polskich bohaterach, ale tylko dlatego, aby wzmocnić swoją pozycję geopolityczną i propagandową. Prawda o Katyniu rodziła się bólach" – ocenił dr Nowrocki.

📸#Sejm. W Sali Kolumnowej trwa ogólnopolska konferencja naukowa „Kapelani Katyńscy”. 🇵🇱🕯️
Konferencję zainaugurowało wystąpienie marszałek Sejmu @elzbietawitek. pic.twitter.com/43GkQJeJaR

— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) April 12, 2023

📸W otwarciu konferencji „Kapelani Katyńscy” w Sali Kolumnowej Sejmu uczestniczył prezes @ipngovpl Karol Nawrocki.

W trakcie konferencji zaprezentowano publikację pt. „Gdy nieme groby przemawiają… Archiwum Robla” pic.twitter.com/IjAaEiz9xE

— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) April 12, 2023

📸Sala Kolumnowa Sejmu. W konferencji naukowej poświęconej kapelanom katyńskim uczestniczyli wicemarszałek Sejmu @RyszardTerlecki, szef Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska oraz @chmlynarek - zastępca szefa Kancelarii Sejmu. pic.twitter.com/FxldDpsO7D

— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) April 12, 2023

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
as
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo