Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Kard. Nycz: „Żłobek był brudny i zimny. Jak bywają nasze serca przez słabość i grzech”

Nie próbujmy dzisiaj retuszować żłobka zapisanego w Ewangelii; on był brudny i zimny. Ten żłób, w którym rodzi się Jezus dzisiaj, czyli nasze serce, też czasem bywa zimne i brudne przez słabość i grzech – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas świątecznego spotkania z ubogimi Wspólnoty Sant’Egidio.

zdjęcie ilustracyjne
pixelia CC0

Tegoroczne Święta z Ubogimi odbyły się po raz piąty w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie.

Jak przekonywał podczas spotkania kard. Nycz, należy pamiętać, że „ten żłób, w którym narodził się syn boży, Jezus, był brudny, zimny i był miejscem w którym karmiły się zwierzęta”. - Tam narodził się Jezus, który jest dla nas chlebem - powiedział.

- Nie próbujmy dzisiaj retuszować żłobka zapisanego w Ewangelii, on był brudny i zimny. Ten żłób, w którym rodzi się Jezus dzisiaj, czyli nasze serce, też czasem bywa zimne i brudne przez słabość i grzech – mówił duchowny. Ale – dodał - „Pan Jezus, chciałoby się po ludzku powiedzieć, jest do tego przyzwyczajony”. - Dlatego twórzmy dzisiaj wszyscy tę szopkę, bądźmy radośni

– mówił. Życzył również, by „tego ciepła od żłobka betlejemskiego wystarczyło na cały rok”.

Kard. Nycz podziękował jednocześnie wszystkim uczestnikom świątecznego spotkania, organizatorom, wspólnocie Sant’Egidio oraz wolontariuszom. 

- Dziękuję za to spotkanie, za to, że jest ono autentyczne, prawdziwe, że stoi za nim całoroczna współpraca i praca wspólnoty dla ludzi potrzebujących, a tych w Warszawie nie brakuje

– powiedział kard. Nycz.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku w ponad 77 krajach do świątecznego stołu zasiadło ponad 240 tys. gości.

Wspólnota Sant’Egidio, która w tym roku świętuje swoje pięćdziesięciolecie, powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata. Poza pomocą bezdomnym, wspiera także dzieci ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w inicjatywy na rzecz pokoju.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo