Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jest projekt uchwały upamiętniający 81. rocznicę "krwawej niedzieli"

Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt uchwały ws. uczczenia 81. rocznicy zbrodni ludobójstwa dokonanej na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich. W 81. rocznicę "krwawej niedzieli" Sejm RP oddaje hołd ofiarom i upomina się o ich pamięć - podkreślono w projekcie.

Obrady Sejmu
Zbigniew Kaczmarek - Gazeta Polska

Posłanka Joanna Lichocka (PiS) przypomniała w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że 11 lipca 1934r. doszło do "krwawej niedzieli" na Wołyniu. "Nacjonaliści ukraińscy napadli na niemal 100 miejscowości na Wołyniu i wymordowali tysiące Polaków" - podkreśliła.

Posłanka zaznaczyła, że w 2016 roku Sejm przytłaczającą większością głosów ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. "Prawo i Sprawiedliwość przygotowało specjalny projekt uchwały, który ma upamiętnić 81. rocznicę tej zbrodni" - oświadczyła Lichocka.

Według niej, projekt uchwały może być poparty przez wszystkie ugrupowania parlamentarne w Sejmie. "To nie projekt, który dzieli, to jest projekt, który łączy wszystkich Polaków, którzy chcą pamiętać o tym co się zdarzyło i chcą przebaczyć - powiedziała posłanka PiS.

"Oczekujemy, że ten projekt uchwały, w odróżnieniu od innych składanych przez Prawo i Sprawiedliwość projektów, nie zostanie wrzucony znów do zamrażarki marszałka Sejmu Szymona Hołowni, tylko niezwłocznie będzie w Sejmie procedowany, bo rocznica jest jutro" - dodała Lichocka. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 11-12 lipca.

Poseł Zbigniew Rau (PiS) zwrócił uwagę, że projekt uchwały składany jest w czasie szczególnym w relacjach polsko-ukraińskich. "Zdajemy sobie sprawę, że historycznie, geopolitycznie, a także politycznie nasze dwa narody, nasze państwa, nasze społeczeństwa nigdy nie były tak blisko siebie i tak bardzo ze względów geopolitycznych siebie wzajemnie nie potrzebowały" - podkreślił Rau.

Jak mówił, "świadomi jesteśmy tego, że tak jak państwa suwerenne, mamy własne interesy, mają je także Ukraińcy". "Niemniej jednak ta rana, jaką jest pamięć Wołynia, pamięć zbrodni wołyńskiej, musi ulec zabliźnieniu" - dodał b. szef MSZ.

W jego ocenie, sami jednak nie jesteśmy w stanie tego dokonać. "Do tego jest nam potrzebna współpraca partnerska, współpraca oparta na wzajemnym zrozumieniu i szacunku z bardzo ciężko obecnie doświadczanym narodem ukraińskim. To jest dzisiaj także rana, w naszym głębokim przekonaniu, na ukraińskiej tożsamości. I dlatego razem, tak jak wskazujemy w tej uchwale, będziemy dążyć do jej zabliźnienia" - zaznaczył Rau.

W projekcie uchwały podkreślono, że 11 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała napaści na ponad 100 polskich miejscowości na Wołyniu mordując tysiące Polaków - w większości starców, kobiety i dzieci". "Dzień ten ze względu na skalę dokonanej wówczas zbrodni przeszedł do historii pod nazwą +krwawej niedzieli+ i jest symbolem rzezi wołyńskiej. Atak na polską społeczność był częścią zaplanowanych i konsekwentnie przeprowadzanych mordów dokonywanych na Polakach w latach 1943-1945 przez oddziały UPA na terenach dawnych województw Rzeczpospolitej - wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego. Zginęło wtedy co najmniej 100 tysięcy Polaków, setki tysięcy zostały zmuszone do opuszczenia swych domów i ucieczki" - czytamy w projekcie.

Przypomniano w nim, że "w hołdzie ofiarom Sejm ustanowił w 2016 roku przypadający 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Obywatelach Rzeczpospolitej Polskiej". "Święto to służy także wyrażeniu uznania i wdzięczności tym Ukraińcom, którzy odmówili udziału w mordach i ratowali Polaków" - podkreślono.

"W 81. rocznicę 'krwawej niedzieli' Sejm Rzeczpospolitej oddaje hołd ofiarom i upomina się o pamięć o nich i o ludobójstwie, jakie stało się udziałem mieszkańców wschodnich terenów Polski - w przytłaczającej większości Polaków, ale także m.in. Ormian, Czechów, Żydów. Do dziś ofiary tej zbrodni nie mają swoich grobów, nie dokonano ekshumacji, nie przeprowadzono ich godnych pochówków" - czytamy w projekcie uchwały.

"Sejm Rzeczpospolitej daje wyraz przekonaniu, że pamięć o zbrodni, hołd dla ofiar i godne ich upamiętnienie są niezbędne dla partnerskich, dobrosąsiedzkich i przyjaznych relacji między Polską a Ukrainą" - podkreślono. "Obecnie takie relacje są szczególnie potrzebne obu naszym narodom. Polska wspierając naród ukraiński w jego walce z rosyjskim agresorem, oczekuje uczciwego upamiętnienia męczeńskiej śmierci swoich obywateli z rąk nacjonalistów ukraińskich" - głosi projekt uchwały. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP,

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

bm
Wczytuję ocenę...
Wideo