Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Hołownia nielegalnie finansuje kampanię prezydencką? PKW ma wątpliwości co do formy zbiórki kandydata

"5, może 10 mln złotych" - na tyle szacuje wartość swojej kampanii wyborczej ubiegający się o prezydenturę Szymon Hołownia. Były prezenter i dziennikarz postanowił, że środki zdobędzie z tzw. crowdfundingu (zbiórki obywatelskiej -red.). Takie finansowanie kampanii -w mniemaniu Państwowej Komisji Wyborczej- budzi szereg wątpliwości. Wpłaty mogą nie spełniać ustawowych warunków jawności operacji finansowych i kontroli legalności przychodów komitetu wyborczego.

Szymon Hołownia / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

Jak tłumaczył wcześniej Hołownia, zbiórka jest pokłosiem braku partii politycznej, która sfinansowałaby jego kampanię prezydencką. Zachęcając do wpłat podkreślał wcześniej, że każdy datek to „przywrócenie komuś w Polsce sprawczości”.

Jak wynika z informacji na stronie internetowej zbiórki, Hołownia zdołał zebrać już blisko 800 tys. zł.

"Limit wysokości wszystkich wpłat jednej osoby to 39 000 zł"

- czytamy pod możliwymi do wybrania kwotami.

W czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wydała komunikat, będący odpowiedzią na pytanie o możliwość dokonywania wpłat na rzecz komitetów wyborczych za pośrednictwem serwisów internetowych pośredniczących w płatnościach.

PKW informuje, że liczą się jedynie wpłaty zawierające dane osobowe darczyńcy i numer rachunku bankowego, z którego zostały przekazane środki pieniężne. Ponadto wymagane informacje nie mogą pochodzić z odpisu dokonanego przez samego darczyńcę, a mają być elementem treści dokumentów bankowych pochodzących od banku dokonującego transakcji.

Jak tłumaczy PKW, wymagania te pozwalają zapewnić "jawność operacji finansowych i możliwość kontroli legalności przychodów komitetu wyborczego”.

Wykazano, że o ile samo korzystanie z serwisów internetowych pośredniczących w transakcji nie jest niedozwolone, o tyle komitet wyborczy musi dysponować wymaganymi dokumentami - historią swojego rachunku bankowego i potwierdzeniami przelewów dokonywanych przez darczyńców.

Całość dokumentu dostępna TUTAJ.

 Źródło: wybory.gov.pl, niezalezna.pl

 

#wybory prezydenckie #Szymon Hołownia

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo