Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rozpoczął się mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy pomiędzy Niemcami a Szkocją • • •

Hołownia grozi Bosakowi wyrzuceniem z funkcji wicemarszałka

Mam w tej sprawie wyrobione bardzo jasne zdanie: jeżeli Konfederacja uzna, że poseł Grzegorz Braun nadal będzie miał miejsce w jej szeregach, to nie powinno być miejsca dla przedstawiciela Konfederacji, z panem Braunem na pokładzie, w Prezydium Sejmu - przekazał w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Warto jednak zauważyć, że gdyby Konfederację opuściła formacja Brauna, to wówczas klub ten stałby się kołem i wtedy także nie przysługiwałby im wicemarszałek. Biorąc pod uwagę, że w prezydium nie znalazło się miejsce dla kandydata PiS-u, całe znalazłoby się w rękach obecnej większości.

Szymon Hołownia
Tomasz Jedrzejowski - Gazeta Polska

Szymon Hołownia zapytany przez dziennikarzy o wtorkowe wydarzenia w Sejmie z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna odparł: "Mam w tej sprawie wyrobione bardzo jasne zdanie". "Nie konsultowałem tego jeszcze z moją siłą polityczną, z Polską 2050. Jeżeli Konfederacja uzna, że pan Braun nadal będzie miał miejsce w jej szeregach, to nie powinno być miejsca dla przedstawiciela Konfederacji, z panem Braunem na pokładzie, w Prezydium Sejmu" - przekazał marszałek. W Prezydium Sejmu Konfederację reprezentuje wicemarszałek Krzysztof Bosak.

Dodał, że wniosek w tej sprawie będzie głosowany na tym posiedzeniu Sejmu - najprawdopodobniej w przyszłą środę, może w czwartek. "Czekamy też na ich decyzję, bo ich decyzja powinna być absolutnie jasna, klarowna. Wszyscy chyba zgadzamy się co do tego, że ten absolutnie agresywny, głupi, bestialski akt, który wczoraj miał tutaj miejsce i który też w jasny sposób wpisuje się w oczekiwania wrogów Polski" - ocenił Hołownia.

Według niego, trzeba zadać pytanie, komu zależało, żeby w tak ważnym dniu wydarzyło się coś takiego w polskim Sejmie. "To jest w oczywisty sposób rosyjska agenda" - zaznaczył.

Dopytywany o reakcję Straży Marszałkowskiej odpowiedział, że we wtorek odbyły się już rozmowy ze strażą. Jak dodał, w środę szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki będzie miał kolejne spotkanie ze Strażą. "Co będzie można udoskonalić, udoskonalimy. (...) To się działo dosłownie w sekundach. Przeanalizujemy, czy strażnik mógł zareagować bardziej gwałtownie i zdecydowanie. Być może trzeba będzie zmienić zalecenia w tym względzie. Może musimy wyciągnąć nauczkę, że to poseł może być niebezpieczeństwem w Sejmie" - zauważył Hołownia.

Zdaniem marszałka Sejmu, właściwym gestem byłoby to, żeby wszyscy pojawili się na ponownym zapaleniu świecy chanukowej. "Prawdopodobnie jutro będzie to zapalenie świecy chanukowej o godz. 16.00. Potwierdzę to z ministrem Cichockim. Trwają rozmowy z gminą żydowską" - poinformował.

Przekazał, że udział w wydarzeniu zapowiedziała marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Mam nadzieję, że marszałek Bosak wtedy też z nami stanie. To byłoby bardzo potrzebne" - dodał Hołownia.

We wtorek poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe. Potem pojawił się na mównicy sejmowej w czasie, gdy obradom przewodniczył wicemarszałek Bosak. Obrady przejął marszałek Szymon Hołownia.

Marszałek Sejmu wykluczył posła Brauna z obrad i zapowiedział skierowanie przeciwko niemu wniosku do prokuratury m.in. o zakłócanie obrządku religijnego. Hołownia ogłosił także, że Prezydium Sejmu ukarało Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury.

Klub Lewicy złożył wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka z funkcji wicemarszałka Sejmu, argumentując, że po incydencie dopuścił Brauna do głosu i umożliwił mu wygłoszenie antysemickiego wystąpienia.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w sprawie wtorkowych wydarzeń w Sejmie z udziałem Posła na Sejm RP - podał w środę rzecznik tej prokuratury Szymon Banna.

 

 Źródło: pap Niezalezna.pl

 

#Sejm #Szymon Hołownia #Krzysztof Bosak #Grzegorz Braun

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

as
Wczytuję ocenę...
Wideo