Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Gliński: reformujemy działanie organizacji pozarządowych

- Przeprowadzamy reformę funkcjonowania organizacji pozarządowych, wprowadzamy nowy program wsparcia - powiedział w Łodzi minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podkreślił, że "bez żywo rozwijającego się sektora pozarządowego nie ma demokracji".

Piotr Drabik from Poland [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Minister kultury, który pełni również funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego, wziął udział w zorganizowanej w Łodzi konferencji "Współpraca samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi - doświadczenia, perspektywy, wyzwania".

Jak podkreślił Gliński, to bardzo istotna relacja, ponieważ "nie ma dobrze funkcjonującej demokracji na poziomie lokalnym bez dobrej współpracy samorządów i organizacji pozarządowych". Wskazał, że w tej współpracy mają pomóc zmiany zachodzące w obszarze funkcjonowania i wsparcia organizacji pozarządowych.

"Ta reforma, która w tej chwili zachodzi w Polsce w obszarze organizacji pozarządowych, ma charakter kontynuacji i zmiany jednocześnie. Kontynuacji w tym sensie, że to wszystko, co dobre w procesie powstania sektora pozarządowego chcemy zachować. Widzimy jednak również pewne obszary, które są słabsze i wymagają zmian"

- powiedział Gliński i podkreślił, że "tym słabościom dedykowane są wprowadzane zmiany".

Zwrócił uwagę, że zmian wymagają działania w obszarze rozwoju organizacji małych, działających m.in. w społecznościach lokalnych. Poinformował, że nowe programy mają wyrównać istniejące obecnie duże dysproporcje w rozwoju organizacji zarówno pod względem ich rozmiarów, jak i obszarów działania.

"Nowe programy, które realizujemy rozwiązują te problemy, na co są już dowody. Dwa ostatnie rozdania w ramach Funduszy Inicjatyw Obywatelskich (FIO) wskazują na to, że strumień środków publicznych poszedł w kierunku mniejszych organizacji, dotychczas niewspieranych z funduszów publicznych oraz organizacji lokalnych w społecznościach poniżej 50 tys. mieszkańców. Do tej pory pieniądze publiczne krążyły wokół tych samych odbiorców, których nie odcinamy od funduszy dzięki większej puli pieniędzy"

– ogłosił Gliński.

Jak zaznaczył, aby sektor obywatelski mógł dobrze współpracować z samorządami, musi rozwijać się równomiernie we wszystkich swoich aspektach.

Według wicepremiera zmianom ma pomóc powołany Komitet ds. Pożytku Publicznego. "To takie małe ministerstwo, instytucja konstytucyjna, za którą jestem odpowiedzialny" - stwierdził i dodał: "to, że jego przewodniczący jest członkiem Rady Ministrów podniesie poziom polityczny rozwiązywania wielu kwestii. Dlatego przenieśliśmy obowiązki obsługi organizacji pozarządowych z Ministerstwa Rodziny do Kancelarii Premiera. Właśnie po to, żeby na wyższym poziomie rozstrzygać decydujące kwestie, aby ten proces był krótszy i bardziej zdecydowany". Ocenił, że w ten sposób organizacje pozarządowe zyskują większy prestiż i siłę polityczną.

"Powołaliśmy także Narodowy Instytut Wolności (NIW), kolejną przełomową jednostkę. Ma ona na celu prowadzenie programów wsparcia dla organizacji samorządowych. Takim programem jest FIO, czyli Fundusz Inicjatyw Obywatelskich"

- dodał Gliński.

Dyrektor Narodowego Instytytu Wolności Wojciech Kaczmarczyk zapowiedział, że celem instytutu jest budowanie systemu dobrych praktyk współpracy z organizacjami pozarządowymi. "Chcemy w ramach realizowanych programów tworzyć bardzo dobrą atmosferę współpracy na wszystkich etapach – od znoszenia barier formalnych przy składaniu wniosków w konkursach aż po współpracę w trakcie realizacji zadań po to, żeby były one jak najlepiej zrealizowane i nie trzeba było zwracać środków" – przyznał.

Gliński poinformował, że o ponad 70 mln zł zwiększyła się pula środków trafiających poprzez granty do organizacji pozarządowych z FIO. "Dotychczas to było 60 mln zł, czyli o 100 procent zwiększyliśmy tę pulę. Ale gros środków przekazywane jest poprzez poszczególne resorty i samorządy" – wskazał wicepremier.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele ponad 100 organizacji pozarządowych. Jej organizatorami byli Narodowy Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST) oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSSE), która była gospodarzem wydarzenia. W jego trakcie Narodowy Instytut Wolności podpisał porozumienie z NIST, którego efektem ma być m.in. zbudowanie bazy wiedzy o współpracy organizacji pozarządowych z samorządem oraz działania edukacjne.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo