Z OSTATNIEJ CHWILI
Raków Częstochowa wygrał na wyjeździe ze Sturmem Graz 1:0 w meczu piłkarskiej Ligi Europy • • •

TSUE zbada możliwość roszczeń od banku po unieważnieniu kredytu

Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zdecydował się zwrócić się z pytaniem do TSUE, czy w razie unieważnienia umowy kredytowej stronom umowy przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału - poinformował Arkadiusz Szcześniak, prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB)

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Sędzia, który w czwartek rozpatrywał pozew dotyczący wynagrodzenia od banku za korzystanie z kapitału klienta, zdecydował się na zadanie pytania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotyczy ono wszelkich możliwych roszczeń obu stron w sytuacji, kiedy sąd stwierdzi, że umowa o kredyt zostanie unieważniona

 - powiedział Szcześniak.

Prezes SBB zwrócił uwagę, że wcześniej banki wychodziły z roszczeniem do klientów o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy o kredyt hipoteczny denominowany bądź indeksowany do szwajcarskiej waluty. Jak zauważa, na razie w tych sprawach nie zapadł jeszcze żaden prawomocny wyrok.

Spodziewałem się, że takie roszczenia mogą się pojawić, ale moim zdaniem banki pomijały jedną kwestię. Chodzi o to, że klienci spłacali raty kredytu, wielu z nich spłaciło już więcej, w przeliczeniu na złotówki, niż otrzymało z banku, dlatego też zdecydowałem się pozwać bank o to samo roszczenie, które podnoszą banki, czyli o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału

- wyjaśnił Szcześniak.

Zdaniem szefa SBB stanowisko TSUE będzie jednoznaczną odpowiedzią w przypadku wynagrodzenia za korzystanie z kapitału - czy ono się należy, czy nie.

Moim zdaniem jeżeli już wynagrodzenie za korzystanie z kapitału należy się bardziej konsumentowi niż bankowi, ale liczę na precyzyjną odpowiedź ze strony TSUE

 - zaznaczył Szcześniak.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu #Arkadiusz Szcześniak

mt
Wczytuję ocenę...
Komentarze (4)
Anonim 13.08.2021 18:40
A sędzia to ma swój rozum w głowie czy w TSUE? W ten sposób to zlikwidują polskie prawo i zastąpią prawem wymyślonym przez TSUE! Jak nie wie jaki wydać wyrok to niech się poda do dymisji!
TheUniversalist 13.08.2021 16:07
  • Komentarze: 1462
Ważna jest też kwestia kapitalizacji banku na podstawie udzielonych kredytów, z których bank czerpie zyski. Na tej podstawie banki osiągają bardzo wymierne korzyści kapitałowe, akcyjne i inne.
Anonim 13.08.2021 14:58
Rozumiem, że TSUE będzie rozstrzygał o tym czy złodziejowi, któremu odebrano łup należy się odszkodowanie. Umowy są bowiem unieważniane z powodu złamania prawa przez banki, a nie przez jakieś widzimisię klientów. Co do sędziego, to powinien złożyć urząd z powodu braku kompetencji do rozstrzygania spraw. Niech go TSUE zatrudni, a nie polski podatnik. Samo zwrócenie się do TSUE pokazuje, gdzie dla tego sędziego są przełożeni. Bynajmniej nie w Polsce.
Anonim 14.08.2021 09:11
Tu w grę wchodzą duże pieniądze. Wyrok TSUE w tej sprawie to zagranie po stronie kredytobiorców bo boją się że uchwała SN będzie nie po ich myśli. Ponadto to prawda że sądy w Polsce stały się fasadowe w pewnym stopniu. UE chce stać się super państwem. To pierwszy krok do rozpadu tego tworu jakim miała być unia gospodarcza.
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo