Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Samotni rodzice nie stracą na Polskim Ładzie. Stanowcza deklaracja wiceministra finansów

Od 1 stycznia rozliczanie samotnego rodzica z wychowywanym dzieckiem zostało zastąpione specjalną ulgą. Wiceminister finansów Jan Sarnowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkreślił, że wprowadzone zmiany są korzystne dla znaczącej większości podatników wychowujących dzieci samotnie.

TVP Info / screen

Jak przypominał, od 1 stycznia w ramach Polskiego Ładu wspólne rozliczenie samotnego rodzica z wychowywanym przez niego dzieckiem zostało zastąpione ulgą dla samotnych rodziców, która pomniejsza wysokość podatku do zapłaty na koniec roku o 1500 zł.

„Jest to zmiana korzystna dla większości samotnych rodziców”

- stwierdził wiceszef resortu finansów podczas konferencji prasowej.

Sarnowski dodał, że „według danych z zeszłego roku, średnia korzyść osiągana przez samotnego rodzica ze wspólnego rozliczenia z wychowywanym dzieckiem wynosiła ok. 1100 złotych.”

„Zastępując wspólne rozliczenie zwykłym odliczeniem od podatku wprowadziliśmy rozwiązanie prostsze, niewiążące się z koniecznością dokonywania skomplikowanych wyliczeń, a jednocześnie korzystne dla znacznej większości osób, które z niego korzystały”

- oświadczył wiceminister.

"Wynagrodzenia wypłacane pracownikom na rękę nie będą niższe"

Od 1 stycznia wzrosła kwota wolna od podatku do 30 tys. zł oraz do 120 tys. zł wzrósł pierwszy próg podatkowy. Zniknęło jednocześnie odliczenie składki zdrowotnej od podatku.

"Wysokość zaliczki za styczeń u pracowników czy zleceniobiorców osiągających miesięczny dochód do 12800 zł brutto powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczenia na zasadach działających do końca zeszłego roku. To oznacza, że wynagrodzenia wypłacane pracownikom na rękę netto nie będą niższe niż w ubiegłym roku tak długo, jak te osoby zarabiają do 12800 zł brutto"

- powiedział Sarnowski.

Dodał, że od soboty obowiązuje rozporządzenie ministra finansów, które zmienia zasady rozliczania zaliczek na podatek dochodowy.

Wyjaśnił, że jeśli zdarzy się, że pracownik otrzyma w styczniu niższą pensję niż miesiąc wcześniej, to wtedy niezwłocznie taka osoba dostanie wyrównanie kolejnym przelewem.

"Pracodawcy są zobowiązani do tego, aby ich działy księgowości dokonały takiej właśnie korekty w trybie pilnym"

- podkreślił.

Zapewnił, że zarabiający na umowę o pracę do wysokości 5700 zł na zmianach podatkowych zyskają. Natomiast do wysokości 12800 zł zmian wysokości opodatkowania i oskładkowania nie będzie.

Wiceminister poinformował, że szczegółowe informacje dotyczące zastosowania rozporządzenia w praktyce oraz dotyczące zastosowania korekt rozliczeń już dokonanych albo już zleconych przelewów pojawią się na stronie Ministerstwa Finansów jeszcze w sobotę.

Dodał, że dodatkowo od najbliższego wtorku urzędy skarbowe w całej Polsce będą pracowały dłużej, a dyżury dotyczące Polskiego Ładu będą trwały codziennie w godzinach od 8:00 do 19:00.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mm
Wczytuję ocenę...
Wideo