Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Wypłaty "czternastki" ruszą w październiku

"Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października" – zapewniła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

pixabay.com

"Przygotowujemy się do wypłaty czternastej emerytury, która trafi do naszych klientów wraz z wypłatami świadczeń listopadowych. W związku z tym, że 1 listopada to dzień świąteczny, pierwsze przelewy trafią na konta pod koniec października"

– zapowiada profesor Uścińska.

Prezes ZUS dodaje, że tzw. czternastka w 2021 r. wyniesie 1250,88 zł brutto. Będzie przysługiwała osobom, które na dzień 31 października 2021 r. będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Na przykład: jeśli pobierana emerytura wynosi 3000 zł, wówczas czternastka będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 zł (1250,88 – 100 zł = 1150,88 zł).

Czternasta emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona ok. 9,1 mln emerytów i rencistów. W pełnej wysokości będzie przysługiwać ok. 7,9 mln świadczeniobiorców.

W kwietniu tego roku emeryci, renciści i inni odbiorcy świadczeń długoterminowych otrzymali już trzynastą emeryturę w kwocie 1250,88 zł brutto. Świadczenie przysługiwało w pełnej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia podstawowego.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

gb
Wczytuję ocenę...
Komentarze (79)
Anonim 18.10.2021 14:06
Niemcow śmieszy pierwsza zwrotka hymnu polskiego- jak im przetłumaczyć z polskiego na Deutsch..... "Noch ist Polen nich verloren" to oni ze śmiechem dodają, ze "bald, bald" czyli wkrotce!
Anonim 18.10.2021 13:52
Z POWODU WIELU NIELEGALNYCH Najeźdzcow Seehofer chce kontroli granicznych z Polską ++ Minister Spraw Wewnętrznych wzywa do szybkiej decyzji w środę ++
Anonim 18.10.2021 14:01
Będa musieli sprawdzac te cięzarowy czy ktos sie nie schował. Obyśmy ciekawych czasow dozyli.
Anonim 18.10.2021 13:44
Idzcie papudroki, jak ktos ma monopol to i ma zdumiewajaco dobre wyniki spzredaży na rynku i te panstwowe monoplisci sie chwala jakie to one sa geniusze busnessu. Z głupich Polakow robia głupszych.
Anonim 18.10.2021 13:00
Cieszę się z każdego dodatkowego grosza. Niemniej martwi mnie perspektywa pozostania na pojedynczej emeryturze w razie smierci współmałżonka. Gdy obie emerytury są niskie, to pozostającego przy życiu czeka koszmar. Powinno być tak jak w Niemczech. Po mierci jedbej strony , dryga dostaje do swojej emerytury 60% emerytury spółmałzonka. Tak by byo sprawiedliwie. Nalezy zapewnić godną egzystencję wdowom, bo o nie najczę sciej chodzi.
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo