Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Atom jest szansą, którą musimy wykorzystać dla Polski

– Elektrownia jądrowa w regionie konińskim będzie zapewniać stabilne dostawy taniej i czystej energii, zastępując wygaszane źródła węglowe – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej podczas otwarcia sesji plenarnej pt. „Polityka energetyki jądrowej na rzecz neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla i bezpieczeństwa energetycznego” w trakcie międzynarodowej konferencji ICAPP, która odbyła się w Gyeongju w Korei Południowej.

Foto: Wojciech Dąbrowski prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej
PGE

W spotkaniu poświęconym dyskusji o obecnych i przyszłych kierunkach i potrzebach rozwoju energetyki jądrowej wzięli udział przedstawiciele najważniejszych światowych firm i instytucji związanych z energetyką jądrową, w tym m.in. z Korei Południowej, USA, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
PGE to największa spółka energetyczna w Polsce, będąca jednocześnie liderem krajowej transformacji energetycznej. Współpraca polsko-koreańska i budowa elektrowni jądrowej w regionie konińskim jest jej ważnym elementem.

Przypomnijmy: PGE i ZE PAK podpisały porozumienie dotyczące założenia nowej spółki celowej „PGE PAK Energia Jądrowa S.A.”, zgodnie z którym PGE i ZE PAK będą posiadać po 50 proc. akcji w nowo powstającej spółce. Wspólna spółka PGE i ZE PAK będzie reprezentować polską stronę. Elektrownię jądrową planują zbudować polskie firmy i koreańskie KHNP w regionie konińskim.

Plan budowy elektrowni jądrowej przygotowany w cztery miesiące

Wcześniej, w październiku 2022 r. PGE, ŻE PAK i KHNP podpisały w Seulu list intencyjny, dotyczący budowy elektrowni jądrowej. W następnej kolejności, w bardzo szybkim tempie, w ciągu niecałych czterech miesięcy przygotowany został wstępny plan budowy elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, który po dokonanej analizie został uzupełniony dodatkowymi wnioskami i założeniami. Zwieńczeniem tego procesu było wspomniane podpisanie przez PGE i ZE PAK porozumienia dotyczącego utworzenia spółki celowej, która będzie reprezentowała polskich partnerów w relacjach z KHNP w prowadzonej inwestycji, oraz wystąpienie do UOKiK o zgodę na koncentrację. Po uzyskaniu stosownej zgody utworzona została spółka „PGE PAK Energia Jądrowa S.A.”. Spółka ta będzie zajmować się realizacją badań lokalizacyjno-środowiskowych, pozyskiwaniem finansowania i przygotowywaniem wspólnie ze stroną koreańską szczegółowego harmonogramu inwestycji, a w kolejnych etapach, także uzyskiwaniem pozwoleń i decyzji administracyjnych. Energia elektryczna z pierwszego bloku nowej elektrowni mogłaby popłynąć w 2035 r.

W trakcie wizyty w Korei prezes Wojciech Dąbrowski spotkał się także z koreańskimi partnerami z KHNP w związku z realizacją wspólnego projektu budowy elektrowni jądrowej. Rozmowa z Whang Joo-ho, prezesem KHNP, była okazją do przedyskutowania kolejnych kroków w realizowanym projekcie, w tym planowanych studium wykonalności, badań terenu lokalizacji oraz oceny oddziaływania na środowisko. Prezes Dąbrowski poinformował KHNP o szczegółach powołania spółki „PGE PAK Energia Jądrowa S.A.”, która będzie partnerem dla koreańskiej firmy. Whang Joo-ho podkreślił, że spółka przywiązuje bardzo dużą wagę do polsko-koreańskiego projektu. W realizację inwestycji jest już zaangażowanych ponad 100 osób z KHNP. Dodał również, że spółka ma pełne wsparcie rządu koreańskiego przy realizacji tej inwestycji.

Unikalny projekt budowy elektrowni jądrowej

– Wspólnie z koreańskim partnerem realizujemy unikalny projekt budowy elektrowni jądrowej, która będzie miała ogromne znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej, ochrony środowiska, a przede wszystkim walki o niższe ceny za energię dla odbiorców

– mówił Wojciech Dąbrowski podczas konferencji ICAPP.

– Docelowy miks energetyczny Polski będzie opierać się na zeroemisyjnych źródłach energii: OZE i energii jądrowej. Zgodnie z przyjętymi założeniami do 2040 r. ilość mocy zainstalowanych wszystkich źródeł energii elektrycznej w Polsce ulegnie podwojeniu do poziomu ok. 130 GW, a OZE i atom będą stanowić ok. 74 proc. mocy zainstalowanych i pokryją ok. 73 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną. Część tej energii będzie zapewniać elektrownia jądrowa w Koninie. Zgodnie z założeniami będzie ona dostarczać 22 TWh energii, co odpowiada 12 proc. dzisiejszego zapotrzebowania

– dodał.

Projekt zainicjowany przez PGE i ZE PAK oraz koreański KHNP stanowi uzupełnienie planów Polski zapisanych w PPEJ i PEP 2040 dotyczących transformacji energetycznej w Polsce i wykorzystania energetyki atomowej. Plany PGE, ZE PAK i koreańskiego KHNP wstępnie przewidują budowę dwóch bloków elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię ARP, 1400 dając łącznie 2,8 GW zainstalowanych mocy. Na lokalizację dla tej elektrowni został wybrany region Konina. Obszar ten posiada istniejącą już infrastrukturę przesyłową do wyprowadzenia energii, co stawia lokalizację jako optymalną pod względem kosztowym, tempa realizacji prac i rozproszenia źródeł wytwórczych.

Koreański rząd wspiera polsko-koreański projekt

W ramach Konferencji ICAPP 2023 Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych, oraz prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski spotkali się też z delegacją koreańskiego Ministerstwa Energii – z wiceministrem Cheon Young-ghil na czele. Rozmowy dotyczyły polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej, zawirowań na światowych rynkach energetycznych związanych z agresją Rosji na Ukrainę oraz energetyki jądrowej. Wiceminister Cheon Young-ghil potwierdził, że Ministerstwo Energii i koreański rząd wspierają polsko-koreański projekt. Wyrazem tego będzie planowana w ciągu najbliższych tygodni wizyta delegacji rządowej Korei w Polsce. Jednym z głównych tematów będzie właśnie wspólny projekt jądrowy. – Rozwój atomu w Polsce to szansa dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego – mówi wiceminister Karol Rabenda podczas konferencji ICCAP w Seulu.

Wizyta prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego na Konferencji ICAPP była również okazją do spotkań biznesowych z przedstawicielami koreańskich spółek, m.in. z przedstawicielami Grupy SK, która już prowadzi inwestycje w Polsce budując w Stalowej Woli fabrykę folii miedzianej. Natomiast rozmowy z przedstawicielami Daewoo E&C oraz Doosan Heavy Industries dotyczyły doświadczenia tych spółek w realizacji budowy elektrowni jądrowych i możliwej współpracy z polskim przemysłem przy budowie elektrowni w Polsce.

Prezes Dąbrowski i Maciej Stec, wiceprezes PGE PAK Energia Jądrowa S.A., spotkali się także z koreańskim dziennikarzami. Prezes Wojciech Dąbrowski powiedział, że Polskę od Korei dzieli ponad 7 tys. kilometrów, ale łączy bardzo wiele.

– Wyrazem tego jest bardzo szybko rozwijająca się współpraca gospodarcza, militarna, a teraz także energetyczna. Można powiedzieć, że polsko-koreańska współpraca rozkwita

– dodał.

– W kwietniu 2023 r. PGE i ZE PAK powołały spółkę celową PGE PAK Energia Jądrowa, która będzie reprezentowała polską stronę w projekcie. Także ta spółka podpisze umowę ze stroną koreańską i wspólnie wybudują elektrownię w rejonie konińskim. Liczymy, że strona koreańska obejmie 49 proc. udziałów w planowanej polsko-koreańskiej spółce

– podkreślił prezes Dąbrowski.

Miejscem spotkań liderów branży energetyki

W tym roku Międzynarodowy Kongres ICAPP odbył się w połączeniu z 38. Coroczną Konferencją Koreańskiej Energii Jądrowej oraz Międzynarodowymi Targami Energii Jądrowej INEX (International Nuclear Energy Expo). Od 1985 r. wystawa odbywa się corocznie w celu podniesienia krajowej i międzynarodowej świadomości na temat energetyki jądrowej, rozwoju odpowiednich gałęzi przemysłu i dostawców, poszukiwania szans na współpracę międzynarodową. Kongres ICAPP jest miejscem spotkań liderów branży energetyki jądrowej w zakresie wymiany informacji, prezentacji wyników pracy, przeglądu stanu przemysłu oraz dyskusji o przyszłych kierunkach i potrzebach wdrażania nowych systemów elektrowni na całym świecie. W tym roku odbył się w dniach 24–27 kwietnia w Gyeongju w Korei Południowej. Jego hasłem przewodnim jest: „Energia jądrowa — duże kroki w kierunku zapewnienia czystej przyszłości”. Organizatorem wydarzenia jest Koreańskie Towarzystwo Jądrowe. Wiceminister Rabenda miał okazję również uczestniczyć w otwarciu wystawy poświęconej technice i gospodarce Republiki Korei. 

Transformacja energetyczna Polski zakłada rozwój energetyki atomowej. Przewiduje ona budowę elektrowni jądrowej według programu rządowego i biznesowego. Zapewni to stabilne, bezpieczne i tanie źródło energii. Uruchomienie pierwszej elektrowni atomowej planowane jest na 2033 r.
Pierwsza polska elektrownia jądrowa realizowana w ramach projektu rządowego ma powstać we współpracy z amerykańską spółką Westinghouse, w miejscowości Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu, z wykorzystaniem technologii opartej o reaktor AP1000.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariusz Andrzej Urbanke
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo