Tłuste koty Tuska, Hołowni, PSL i Lewicy » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Dziś rozpoczynają się próbne matury

Dzisiaj rozpoczynają się próbne pisemne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Egzaminy próbne będą przeprowadzone z przedmiotów obowiązkowych dla wszystkich maturzystów. Udział szkół w próbnych egzaminach jest dobrowolny.

Próbne matury
moinzon, Creative Commons CC0 - pixabay.com

Szkoły zainteresowane przeprowadzeniem w grudniu próbnych egzaminów maturalnych w tzw. Formule 2023 mogą to zrobić zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Zgodnie z nim, 6 grudnia (środa) przeprowadzony będzie próbny pisemny egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, 7 grudnia (czwartek) - z matematyki na poziomie podstawowym, 8 grudnia (piątek) - z języka obcego nowożytnego (j. angielski, j. niemiecki, j. rosyjski, j. hiszpański, j. francuski, j. włoski) na poziomie podstawowym.

Dyrektor CKE Marcin Smolik, w informacji na temat testu diagnostycznego proponuje, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały się o godzinie 9.00.

Wiosną 2024 r. do matury przystąpi pierwszy rocznik absolwentów 5-letniego technikum. Będzie to pierwszy rocznik maturzystów z techników zdających maturę w nowej formule - tzw. Formuła 2023. Wiosną 2023 r. maturzyści z techników zdawali maturę jeszcze według starej formuły (Formuła 2015) - był to ostatni rocznik uczący się w 4-letnich technikach.

Absolwenci liceów ogólnokształcących po raz pierwszy maturę w nowej formule zdawali wiosną 2023 r. Wówczas do egzaminów przystąpił pierwszy rocznik absolwentów 4-letnich liceów.

Jak podano w informacji dyrektora CKE, arkusze egzaminacyjne na próbne egzaminy i nagrania (do egzaminów z języków obcych) Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępnić dyrektorom szkół w wersji elektronicznej z wyprzedzeniem umożlwiającym powielenie ich dla uczniów.

Materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów zostaną również zamieszczone na stronie internetowej CKE, na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych, w dniu, w którym będzie przeprowadzony test z danego przedmiotu, o godz. 9.00, tak, aby umożliwić wzięcie udziału w próbnym egzaminie także absolwentom i uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w diagnozie w szkole.

Materiały obejmą zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami.

Arkusze rozwiązane przez uczniów sprawdzać będą nauczyciele w ich macierzystych szkołach. Zasady oceniania rozwiązań będą przekazywane dyrektorom szkół za pośrednictwem systemy SIOEO w dniach 11-13 grudnia.

Oglądaj TV Republika na YouTube

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#edukacja #matura #próbna matura

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo