Dyrektor RCB podał się do dymisji

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa płk Konrad Korpowski podał się do dymisji - potwierdził w piątek szef wydziału polityki informacyjnej RCB Damian Duda. Jak zaznaczył, dymisja nie została jeszcze przyjęta.

płk Konrad Korpowski
media.terytorialsi.wp.mil.pl

Informację o złożeniu rezygnacji przez dyrektora RCB podała wcześniej Interia.pl.

Płk Korpowski, doświadczony żołnierz wojsk specjalnych, został powołany na stanowisko dyrektora RCB w listopadzie 2020 roku. Rzecznik RCB nie podał dotąd informacji, jakie były powody rezygnacji dyrektora.

RCB podlega prezesowi Rady Ministrów. Do jego zadań należy koordynacja procesu zapobiegania kryzysom, a w razie ich wystąpienia - koordynacja procesu minimalizacji ich skutków. RCB zapewnia m.in. obsługę Rządowemu Zespołowi Zarządzania Kryzysowego, pełni nadzór nad ochroną infrastruktury krytycznej, ale też monitoruje zagrożenia i ostrzega przed nimi mieszkańców za pomocą Alertów RCB.

Niedawno przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, który przygotowało MSWiA, zakłada likwidację RCB. W ocenie projektodawców Centrum nie spełnia oczekiwań w zakresie zarządzania kryzysowego. Projekt zakłada, że część zadań RCB, w tym alarmowanie o zagrożeniach, przejmie utworzona przy MSWiA Służba Dyżurna Państwa. Propozycja nie została jeszcze przyjęta przez rząd.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl,

 

bm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo