W połowie marca prezydent Karol Nawrocki, na wniosek szefa MON Władysław Kosiniak-Kamysz, zgodził się na nadanie pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika – 78 żołnierzom oraz funkcjonariuszom Służba Kontrwywiadu Wojskowego.
Wcześniej, od początku listopada ubiegłego roku, prezydent wstrzymywał się z podpisywaniem nominacji. Tłumaczył to brakiem dostępu do kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa państwa oraz odwoływaniem jego spotkań z szefami służb przez przedstawicieli rządu.
Nominacje oficerskie. Prezydent zdecydował
Na antenie Polsat News rzecznik prezydenta przyznał, że "prezydent Karol Nawrocki postanowieniem z 14 kwietnia mianował na pierwszy stopień oficerski 96 funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego".
To jest rezultat spotkania z 15 stycznia, uzgodnień z szefami ABW, Agencji Wywiadu, SKW oraz Służby Wywiadu Wojskowego oraz z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem, ale przede wszystkim z panem ministrem Tomaszem Siemoniakiem
– dodał.
Wskazał również, iż strona prezydencka prosiła o to, aby wnioski były poprawione zgodnie z procedurami.
Trafiły one po spotkaniu 15 stycznia uzupełnione i wczoraj pan prezydent zdecydował o mianowaniu na pierwszy stopień oficerski 96 funkcjonariuszy ABW
– kontynuował.
Rafał Leśkiewicz poinformował, że "dodatkowo pan prezydent zdecydował także o nadaniu, łącznie, 109 odznaczeń państwowych funkcjonariuszom Agencji Wywiadu i służby wywiadu wojskowego. Są to zarówno krzyże zasługi jak i medale za długoletnią służbę".
Wszystko toczy się zgodnie z procedurami, zgodnie z planem, ale przede wszystkim zgodnie z polskim prawem. Jeżeli są dobrze przygotowane i dobrze uzasadnione wnioski, czy to awansowe, czy odznaczeniowe, pan prezydent podejmuje decyzję
– podkreślił.
✔️Postanowieniami z 14 kwietnia 2026 r. Prezydent RP Karol Nawrocki mianował na pierwszy stopień oficerski 96 funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
— Rafał Leśkiewicz (@LeskiewiczRafa) April 15, 2026
✔️Na wniosek Szefa Agencji Wywiadu postanowieniami z 14 kwietnia Prezydent RP nadal 22 Medale za Długoletnią Służbę…