ortury zemstą za naruszenie wpływów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Debata o aborcji w polskim Sejmie. Burzyńska: Kolejne wypowiedzenie wojny człowieczeństwu

- Przedstawiony projekt jest kolejnym wypowiedzeniem wojny człowieczeństwu. Jego autorzy przekonują, że ludzkie życie nie jest wcale wartością nadrzędną, bo jakże inaczej zrozumieć bezkarność zabijania? - mówiła podczas debaty sejmowej nad projektem dekryminalizacji aborcji i możliwości jej dokonywania do 12. tygodnia ciąży Lidia Burzyńska z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Nowe życie - nie dla wszystkich cenne...
fot. - pixabay

W czwartek w Sejmie posłowie debatują nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada dekryminalizację pomocy w aborcji oraz przerywania ciąży za zgodą ciężarnej do 12. tygodnia trwania ciąży.

Wojna wypowiedziana człowieczeństwu

Posłanka Lidia Burzyńska w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości argumentowała, że projekt jest sprzeczny z konstytucją.

"Konstytucji się przestrzega. Nie tylko się nią wymachuje"

- dodała.

Argumentowała, że "Trybunał Konstytucyjny 28 maja 1997 r. wyraźnie stwierdził, że niezgodne z konstytucją są przepisy dopuszczające przerwanie ciąży z przyczyn społecznych", a wyrokiem z 22 października 2020 r. "uznał niedopuszczalność przerwania ciąży z powodów eugenicznych".

Wobec tego - dodała posłanka - "dekryminalizacja aborcji i umożliwianie jej przeprowadzenia bez dostatecznego usprawiedliwienia koniecznością ochrony jej wartości, prawa do wolności konstytucyjnej, naruszać będzie gwarancje konstytucyjne dla życia ludzkiego".

Burzyńska powiedziała, że obowiązujące przepisy przewidują karę za nielegalne dokonanie aborcji jedynie w formie pozbawienia wolności.

"Natomiast projektodawcy przewidują również możliwość zastosowania kary niższej rangi, tj. kary ograniczenia wolności, czyli kary, którą zagrożone jest na przykład zniesławienie".

"Proponuje się rezygnację z karania pomocnictwa przy przerywaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy i nakłania do nielegalnej aborcji"

- dodała.

Posłanka oceniła, że "przedstawiony projekt jest kolejnym wypowiedzeniem wojny człowieczeństwu". Jego autorzy - dodała - przekonują, że "ludzkie życie nie jest wcale wartością nadrzędną, bo jakże inaczej zrozumieć bezkarność zabijania?".

"Ważne jest, abyśmy wszyscy bez względu na zajmowane dzisiaj na tej sali sejmowej miejsca, od lewa do prawa, zdali sobie sprawę z ogromnej odpowiedzialności, jaka w tym momencie na nas ciąży. Każdy, kto godzi się na bezkarne zabijanie bezbronnych, jak chcą tego projektodawcy ustawy, otwiera szeroko nie furtkę, ale całą bramę, frontowe drzwi przed cywilizacją śmierci" - powiedziała.

Dodała, że "obłudnie, wręcz fałszywie" brzmi przy tym "troska o ofiary przemocy, środowisko czy klimat".

"Pamiętajmy: choćby i milcząca zgoda na zamach, nawet na jedno tylko życie ludzkie, jest zgodą na zbrodnię" - dodała. Dlatego - zaznaczyła - mając "tę prawdę na uwadze, niezależną wszak od wyznania czy światopoglądu, stajemy w obronie cywilizacji życia i wobec faktu, że proponowany projekt ustawy narusza zasady polskiego porządku prawnego oraz narusza podstawowe gwarancje konstytucyjne".

"Klub Parlamentarny PiS wnosi o odrzucenie w całości w drugim czytaniu poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy kodeks karny druk 176 i 477"

- dodała.

KO: Projekt jest zgodny z konstytucją

Posłanki Koalicji Obywatelskiej  zapowiedziały poparcie projektu. Monika Rosa (KO) podkreślała, że "projekt ustawy jest zgodny z konstytucją i odpowiada na prawa człowieka, które w Polsce w związku z zakazem aborcji są łamane".

"Bo czy zamówienie tabletek, które przekaże się córce, którą się kocha powinno być obarczone karą więzienia i strachem? Bo czy zawiezienie partnerki do szpitala za granicę, kiedy grozi jej utrata zdrowia, życia powinno być obarczone karą więzienia i niepewnością? Czy lekarz, który decyduje się pomóc kobiecie w kryzysie zagrożenia zdrowia, życia ma się bać?"

- pytała posłanka.

Wcześniej, podczas konferencji prasowej w Sejmie, Agata Wojtyszek, posłanka PiS, podkreśliła, że "parlamentarny Zespół na Rzecz Życia i Rodziny stanowczo sprzeciwia się takim proaborcyjnym projektom ustawy oraz apeluje o przestrzeganie krajowych oraz międzynarodowych standardów ochrony praw człowieka".

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo