KSIĄŻKA | ZGODA - rząd i służby Tuska w objęciach Putina Zamów zanim Tusk zakaże tej książki!

Czym jest franczyza? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania

Franczyza to dobry sposób na rozpoczęcie przygody z prowadzeniem własnej firmy. Dzięki temu modelowi biznesowemu rozwinęły się największe sieci handlowe na świecie. Na podstawie umów franczyzowych działają m.in. sklepy i stacje benzynowe. Czy warto zostać franczyzobiorcą? W tym artykule opowiemy Ci o zaletach i wadach tego rozwiązania.

Foto:materiał prasowy
Foto:materiał prasowy
Freepik

Prowadzenie biznesu przynosi ogrom satysfakcji, ale również dużo zmartwień. Ryzyko niepowodzenia można zminimalizować, podejmując współpracę na podstawie umowy franczyzowej ze znaną marką. Zanim zainwestujesz pieniądze, rozważ różne opcje i wybierz godnego zaufania franczyzodawcę.

Co to jest franczyza?

Na czym polega franchising? Dwóch przedsiębiorców podpisuje umowę, która umożliwia im działanie pod jedną marką. Jedną stroną kontraktu jest franczyzodawca, który posiada rozwiniętą firmę z rozpoznawalnym znakiem handlowym i sprawdzoną metodyką działania. Na podstawie umowy udostępnia swoją wiedzę franczyzobiorcy. Od tego momentu zaczyna prowadzić własny punkt należący do sieci franczyzodawcy.

W większym mieście franczyzy znajdziesz na każdym rogu. Należą do nich popularne sklepy spożywcze, stacje benzynowe, restauracje, hotele i wiele innych przedsiębiorstw. Czy każda jest równie opłacalna? Niekoniecznie, ponieważ umowy franczyzowe różnią się między sobą, podobnie jak podejście franczyzodawców do franczyzobiorców. 

Jeśli chcesz założyć własny biznes, ale nie masz pomysłu na konkretną branżę, najlepiej kierować się opiniami współpracujących z daną siecią osób. Warto przejrzeć również przewodniki na stronie Firmove.pl – osoby chcące dołączyć do grona przedsiębiorców znajdą tam niezbędne informacje.

Franczyza – wady i zalety

Chociaż prowadzenie własnej firmy to ogromne wyzwanie, to chętnych nie brakuje. Wiele osób decyduje się na zrezygnowanie z etatu i poszukanie szansy „na swoim”. Nie ma jednej sprawdzonej recepty na biznes, ale franczyzie zdecydowanie do niej najbliżej. Co daje Ci umowa franczyzowa?

  • Możliwość działania pod znanym logo, więc nie musisz zdobywać zaufania klientów.
  • Dostęp do szkoleń i standardów działania wypracowanych przez franczyzodawcę na podstawie własnych doświadczeń.
  • Kontakty do sprawdzonych dostawców i kontrahentów.
  • Wsparcie w razie problemów, ale też dużą samodzielność.
  • Prowadząc punkt franczyzowy, korzystasz na kampaniach marketingowych organizowanych przez markę.

Zakres wsparcia zależy od zapisów zawartych w umowie franczyzowej. Niektórzy franczyzodawcy pomagają w znalezieniu lokalu, zakupie sprzętu czy zatrudnieniu pracowników. Inni dają dużą niezależność, ale nie oferują pomocy w razie wewnętrznych problemów.

W przypadku każdej współpracy franczyzowej musisz przestrzegać określonych standardów i zasad, co niektórym może przeszkadzać. W pewnym momencie zauważysz, że nie masz już szans na dalszy rozwój jako franczyzobiorca. 

Sporym wyzwaniem może być też spełnienie wszystkich niezbędnych wymagań do otwarcia takiego punktu. Owszem, na rynku funkcjonują działalności, gdzie opłata wstępna nie przekracza 5-10 tys. złotych, ale są też takie, gdzie wydatki początkowe trzeba liczyć w milionach złotych! 

Franczyza – czy warto ją otwierać?

Współpraca franczyzowa jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w prowadzeniu biznesu. Otrzymujesz gotowe know-how, dzięki któremu unikasz wielu błędów. Jednak osoby samodzielne i lubiące niezależność, z biegiem czasu mogą napotkać na tzw. szklany sufit – franchising łączy się z wieloma ograniczeniami. 

Prowadzenie firmy pod czyimś brandem może być dobrą lekcją na przyszłość. Uważnie prześledź oferty franczyzodawców i poszukaj opinii innych współpracujących z nimi osób. Sprawdź również zapisy w umowie! Rozsądny wybór franczyzodawcy to połowa sukcesu. 
 

 



Źródło: redakcja

 

artykuł sponsorowany