Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Czternasta emerytura. Zostały ostatnie wypłaty

Na świadczenie 14. emerytury przeznaczono 11 mld zł. - Skorzystało z niego ponad 9 mln emerytów - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Zaznaczyła, że zostały jeszcze tylko dwie transze do wypłacenia - 25 listopada i 1 grudnia.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej oświadczyła, że sztandarowe świadczenie "Rodzina 500 Plus" nadal będzie realizowane. Powiedziała, że jego celem jest nie tylko wsparcie dla polskich rodziny, ale także szansa na wyjście z pułapki niskiej dzietności. Wskazała, że temu m.in. służy też Strategia Demograficzna 2040, która zakłada wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu gwarantującego zastępowalność pokoleń.

Zaznaczyła, że jednym z kierunków działań jej resortu jest wsparcie w opiece nad dziećmi do lat 3, czyli rodzinny kapitał opiekuńczy. Zapowiedziała, że będzie ustawowa dopłata do miejsca dzieci w żłobku. "Zależy nam na tym, żeby rodzice ponosili jak najniższe koszty" - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że "rodzice, którzy nie będą pobierać rodzinnego kapitału opiekuńczego, czyli na pierwsze dziecko, czy jedyne dziecko będzie dofinansowanie 400 zł do miejsca opieki żłobkowej i to również od 1 stycznia". "Tutaj też będzie procedura przez ZUS" - wskazała.

Maląg powiedziała, że "żadna rodzina nie zostanie pokrzywdzona czy wyeliminowana z wypłaty tego świadczenia tylko proporcjonalnie do okresu, jaki ustawa przewiduje". Stwierdziła, że marnotrawienie świadczenia "Rodzina 500 Plus" jest marginalne. "Rodziny wiedzą jak wydatkować te pieniądze" - oceniła minister Maląg.

Mówiąc o wsparciu dla seniorów minister Maląg powiedziała o 13 emeryturze, waloryzacji emerytur. "Teraz wprowadzamy 14. emeryturę" - wskazała. Powiedziała, że na to świadczenie przeznaczono 11 mld zł. Skorzystało z niego ponad 9 mln emerytów. Dodała, że zostały jeszcze tylko dwie transze wypłat 14 emerytury - 25 listopada i 1 grudnia.

Czternasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Aby ją otrzymać nie trzeba wypełniać żadnego wniosku. Dodatkowe świadczenie trafia do osób uprawnionych wraz z listopadową emeryturą. Podlega ono opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacane w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Marlena Maląg #czternasta emerytura

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo