Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Członkowie RPP nie mogą wejść do Banku? NBP odpowiada na zarzuty Litwiniuka

Narodowy Bank Polski postanowił przeprowadzić kontrolę, która miała zweryfikować słuszność zarzutów m.in. członka Rady Polityki Pieniężnej Przemysława Litwiniuka. Chodzi o rzekomy brak możliwości wizyty w NBP. Zgodnie z komunikatem Banku, Litwiniuk sam postanowił o takiej formie pracy.

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

"Zgodnie z uchwałą zarządu NPB wizyta w banku o charakterze służbowym jest możliwa jeden raz w tygodniu, a jeżeli jest posiedzenie decyzyjne, to tylko na to posiedzenie"

- mówił radiu TOK FM członek Rady Polityki Pieniężnej Przemysław Litwiniuk. Jak stwierdził, "w ciągu końcówki 2021 i na początku 2022 doszło do poważnych zmian ograniczających swobodę funkcjonowania członków RPP".

Narodowy Bank Polski skomentował sprawę dla rozgłośni i przekazał, że "to nieprawda", a Litwiniuk sam postanowił nie wracać do systemu pracy sprzed pandemii. Pomimo tego, jak poinformowano w dzisiejszym komunikacie, zdecydowano o wszczęciu kontroli w tej sprawie. 

NBP: mogą i korzystają

Jak przekazano na stronie Narodowego Banku Polskiego szczegółowo skontrolowano "możliwości wejścia do NBP, spotkań z pracownikami oraz wykonywania połączeń telefonicznych".

"Kontrola wykazała, że wszyscy członkowie RPP mają przydzielony stały dostęp do banku, spotkań oraz połączeń telefonicznych, co więcej wielokrotnie z tych możliwości skorzystali"

- czytamy w komunikacie.

Horrendalne zarobki

W odpowiedzi na pytania TOK FM, biuro prasowe NBP poinformowało jednak o jednej, znaczącej zmianie. "Jedyna różnica to wyższe obecnie wynagrodzenie RPP. Obecnie członkowie RPP otrzymują miesięcznie wynagrodzenie powyżej 37 tys. PLN i nie jest od tej sumy odejmowane potrącenie na ubezpieczenie społeczne ZUS". Litwiniuk w rozmowie z radiem temu zaprzeczył.

 Źródło: TOK FM, NBP, niezalezna.pl

 

#dezinformacja #Rada Polityki Pieniężnej #Narodowy Bank Polski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Święcicki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo