Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Cytaty z „Dzienniczka” św. Faustyny na specjalnej wystawie

Cytaty z „Dzienniczka” św. Faustyny Kowalskiej, która w Płocku 87 lat temu doznała pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, prezentowane są na wystawie w tamtejszym klasztorze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, gdzie znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

By http://www.marian.org/, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1972286

Ekspozycja „Miłosierdzie Boże w stworzeniu duchów niebieskich”, której tytuł nawiązuje do „Litanii do Miłosierdzia Bożego” według bł. ks. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny, będzie dostępna dla pielgrzymów przez cały rok.

Główne uroczystości liturgiczne 87. rocznicy płockich objawień św. Faustyny, gdy otrzymała ona polecenie namalowania obrazu z podpisem „Jezu, ufam Tobie”, odbędą się w czwartek wieczorem w tamtejszej katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Na wystawie prezentowane są fragmenty „Dzienniczka” św. Faustyny. Daje to możliwość osobistej refleksji nad tymi tekstami. Ekspozycja, która będzie trwała przez rok, została przygotowana z myślą o pielgrzymach i służyć ma pogłębieniu ducha
– powiedziała siostra Jolanta Pietrasińska z płockiego Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Jak przyznała tytuł wystawy „Miłosierdzie Boże w stworzeniu duchów niebieskich” jest też nawiązaniem do miejsca ekspozycji, czyli dawnego Zakładu Anioła Stróża, powołanego przez abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego (1858-1941), dobroczynnej instytucji opiekuńczej i wychowawczej dla dziewcząt, którą prowadziło płockie Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

W 1950 r. decyzją ówczesnego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie, dom zakonny w Płocku oraz działający przy nim Zakład Anioła Stróża zostały zamknięte, a nieruchomości przeszły na własność państwa – budynki kompleksu klasztornego powróciły do zgromadzenia w 1990 r.

Ciekawostką jest to, że kiedy wróciłyśmy, siostry odnalazły na strychu niedużą figurę Anioła Stróża, który przez 40 lat, jak można powiedzieć, pilnował tego miejsca
– powiedziała siostra Jolanta.

Od 2015 r. trwa rozbudowa płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W ramach tego przedsięwzięcia, w sąsiedztwie klasztoru i kaplicy, powstaje kościół oraz dom pielgrzyma. Prace budowalne planowane są tam do 2019 r., a oddanie do użytku całego nowego kompleksu do 2022 r.

Miejsce płockich objawień św. Faustyny i tamtejsze Sanktuarium Bożego Miłosierdzia odwiedzają co roku liczne pielgrzymki z całego świata.

Św. Faustyna Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 r. we wsi Głogowiec koło Kutna (50 km od Płocka, obecnie woj. łódzkie). W wieku 20 lat wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Miłosierdzia w Warszawie. W 1930 r. przybyła do klasztoru w Płocku. Do dziś zachował się na tamtejszym Starym Rynku budynek dawnej przyklasztornej piekarni i sklepu, gdzie pracowała późniejsza święta.

To właśnie w Płocku w swej klasztornej celi 22 lutego 1931 r. św. Faustyna doznała pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. Wydarzenie to opisała w swym „Dzienniczku”, który powstawał w latach 1934-38: „Wieczorem, kiedy byłam w celi, ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie: jeden czerwony, a drugi blady (…). Po chwili powiedział mi Jezus: wymaluj obraz według rysunku, który widzisz z podpisem: >Jezu, ufam Tobie<. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

W Płocku św. Faustyna przebywała dwa lata, do czasu wyjazdu do Wilna, gdzie w 1934 r. powstał obraz „Jezusa Miłosiernego” namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego (1873-1939). Artysta polegał na wskazówkach samej św. Faustyny, która zmarła 5 października 1938 r., w Łagiewnikach pod Krakowem.

W 1993 r. na Placu Św. Piotra w Rzymie papież św. Jan Paweł II beatyfikował Faustynę Kowalską, a w 2000 r. – dokonał jej kanonizacji. Wtedy też ogłosił, iż każda pierwsza niedziela po Wielkanocy będzie obchodzona w całym Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#święta Faustyna Kowalska #Dzienniczek św. Faustyny #objawienie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wideo