Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Oddawali krew podczas pandemii, są odznaczenia

Minister zdrowia Adam Niedzielski uhonorował w środę odznaczeniem "Za zasługi dla ochrony zdrowia” 23 krwiodawców, którzy w czasie pandemii najczęściej oddawali krew. Rekordzista podczas 47 wizyt oddał blisko 28 litrów.

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

"Chcemy docenić honorowych dawców krwi, którzy nawet w czasie pandemii COVID19 aktywnie włączali się w oddawanie krwi i jej składników. Nieśli pomoc pacjentom zmagającym się z wirusem SARS-CoV-2 i wymagającym leczenia krwią i jej składnikami"

- powiedział podczas uroczystości w siedzibie resortu w Warszawie minister Niedzielski.

Część z odznaczonych od marca 2020 r. do maja 2022 r. oddała 24 litry krwi, a rekordzista – podczas 47 wizyt blisko 28 litrów.

"Dzięki ofiarności Honorowych Dawców Krwi, a jest ich każdego roku ok. 600 tys., można ratować ludzkie zdrowie i życie”

- mówił minister.

W Polsce pobór krwi jest zarezerwowany tylko dla placówek wchodzących w skład Publicznej Służby Krwi. Do pobierania krwi i oddzielania jej składników uprawnione są wyłącznie: Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA oraz ich oddziały i stacje terenowe.

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać. Oprócz krwi pełnej dawcy mogą oddawać osocze, płytki krwi, krwinki czerwone lub krwinki białe.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#pandemia #koronawirus #Adam Niedzielski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo