Wojna w PSL zagrozi Tuskowi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Ciepło, ale burzowo! IMGW ostrzega przed zdradliwą pogodą w tym tygodniu

Przez cały tydzień będzie ciepło, ale burzowo. Burze mogą być nieco słabsze, ale wciąż będą towarzyszyć im opady deszczu i gradu do 30 mm na metr kwadratowy - poinformowała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

Po zimie ani śladu...
NoName_13 - pixabay.com

W środę po południu i wieczorem zachmurzenie będzie zmienne, wzrastającym do dużego. Zachmurzeniu będą towarzyszyć przelotne opady deszczów i burz głównie w zachodniej i południowej Polsce. Niewykluczone są również burze na Suwalszczyźnie.

Temperatura od 18 st. C na wybrzeżu do 27 st. C na południowym wschodzie i w centrum, w województwie mazowieckim, na Kujawach i w części pomorza wschodniego.

Wiatr z kierunków południowych i wschodnich, słaby i umiarkowany. Podczas burz możliwe porywy wiatru do 80 km/h.

Burze mogą pojawić się na obszarze południowo-zachodnim. W pasie od Niziny Szczecińskiej po Podkarpacie wydano ostrzeżenia drugiego stopnia. W tych miejscach IMGW spodziewa się burz z opadami deszczu i gradu, których suma może wynieść 55 mm na metr kwadratowy. Porywy wiatry na tym obszarze mogą dochodzić do 80 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia zostały wydane na obszarze Dolnego Śląska i wąskiego pasa od Niziny Szczecińskiej po południe Lubelszczyzny. W tych miejscach burzom będą towarzyszyć opady deszczu do 30 mm na metr kwadratowy. Porywy wiatru do 75 km/h oraz grad.

Ostrzeżenia przed burzami pierwszego i drugiego stopnia obowiązują do godziny drugiej w nocy. Może wystąpić konieczność przedłużenia ostrzeżeń.

W nocy z środy na czwartek w całym kraju zachmurzenie zmienne, od małego, wzrastającego do dużego. Mogą pojawiać się przelotne opady deszczu oraz burze. Noc będzie ciepła, z temperaturą od 9-10 st. C w rejonach podgórskich, około 14 st. C na przeważającym obszarze kraju. Najcieplej będzie w Rzeszowie, tam termometry wskażą 16 st. C.

Wiatr z kierunków południowych, słaby i umiarkowany w miejscach, w których nie pojawią się burze.

W czwartek w Europie od Wysp Brytyjskich, przez centrum kontynentu, po Morze Czarne i Bałkany rozciągać się będzie obszar z ośrodkami niżowymi i frontami atmosferycznymi. Pozostały rejony kontynentu znajdzie się w zasięgu wyżów. Polska będzie pod wpływem układu niżowego z głównym niżem w rejonie Wysp Brytyjskich oraz płytkim ośrodkiem powoli przemieszczającym się na północ znad krańców północno-zachodnich kraju. Od północnego zachodu, przez centrum, po południe Polski zalegać będzie strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Pozostaniemy w polarnej morskiej masie powietrza, nieco chłodniejszej na zachodzie.

W Polsce zachmurzenie będzie wzrastać z małego do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz na obszarze całego kraju. W czwartek wystąpienie burz najbardziej prawdopodobne we wschodniej połowie kraju i na południu. Na zachodzie powinny być jedynie przelotne opady deszczu. Podczas burz mogą pojawić się intensywniejsze opady deszczu, w szczególności na obszarze województwa małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i południe Mazowsza. W tych miejscach może spaść 40-50 mm deszczu na metr kwadratowy. Porywy wiatru wyniosą do 80 km/h.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

Temperatura od 16 st. C na Wybrzeżu, około 20 st. C na przeważającym obszarze kraju, najcieplej będzie na wschodzie około 26-27 st. C. Wiatr z kierunków południowych, skręcający w kierunkach zachodnich, słaby i umiarkowany. W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy z czwartku na piątek noc będzie pogodna na zachodzie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie będzie umiarkowane, wzrastające do dużego, któremu będą towarzyszyć przelotne opady deszczu. Na krańcach południowych pojawią się burze z opadami deszczu wynoszącymi do 10-15 mm. Wiatr będzie słaby, w porywach do 45 km/h.

Temperatura w nocy wyniesie od 12 st. C na Wybrzeżu oraz w rejonach podgórskich. Na przeważającym obszarze kraju termometry pokażą 13 st. C. Najcieplej na krańcach wschodnich 15 st. C. Wiatr przeważnie z kierunków południowych, południowo-wschodni na wschodzie kraju, południowo-zachodni na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany poza obszarami objętymi burzami.

Burze utrzymają się przez najbliższy tydzień. W piątek burze możliwe w szczególności na południu kraju, ale niewykluczone są również na północnym wschodzie. W sobotę i w niedzielę burze możliwe są w całym kraju. Burzom będą towarzyszyć silne opady deszczu i gradu z porywistym wiatrem do 75 km/h.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

am
Wczytuję ocenę...
Wideo