Bydgoszcz Żołnierzom Wyklętym

Niezależne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Bydgoszczy rozpoczęły prelekcje poświęcone Niezłomnym. Po uroczystej Eucharystii w kościele Jezuitów, w strugach deszczu odbył się przemarsz ulicami miasta. 

Na czele marszu szła grupa rekonstrukcyjna. Uczestnicy dzierżyli w dłoniach, flagi, pochodnie i banery poświęcone Żołnierzom Wyklętym. Tradycyjnie już uroczystości próbowała zakłócić grupka KOD-ziarzy stojąca naprzeciwko szpitala MSW, w którym po wojnie znajdowała się katownia SB, gdzie zamordowano m.in. por. Leszka Białego. Kontrdemonstranci trzymali transparenty obrażające pamięć żołnierzy walczących o niepodległą Polskę. 

Uczestnicy pochodu przywitali ich przyśpiewką „ojciec w ZOMO, ty jesteś w KOD-zie, demokracja zawsze w modzie”. 

Przemarsz zakończył się przy obelisku upamiętniającym por. Leszka Białego. Na uczestników marszu czekał żołnierski poczęstunek. Wśród uczestników było trzech radnych miasta Bydgoszczy: Jerzy Micukuś – jeden z organizatorów obchodów, Bernadeta Michałek, przewodniczący bydgoskiego klubu Gazety Polskiej Krystian Frelichowski oraz radny powiatowy Michał Krzemkowski. Organizatorami byli m.in. kibice Zawiszy, Bydgoscy Patrioci. 

W tym miejscu warto wspomnieć , że w środę 26.02 podczas sesji Rady Miasta Bydgoscy radni zaproponowali przyjęcie odezwy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych. Rządząca miastem kolacja KO- SLD nie tylko nie zgodziła się na wprowadzenie tego punktu do obrad, ale także nie dopuściła do jego odczytania wyłączając radnym PiS mikrofony.


Stanowisko Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 26 lutego 2020 roku w sprawie upamiętnienia „Żołnierzy Wyklętych”

Rada Miasta Bydgoszczy oddaje hołd żołnierzom powojennego antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca jako święto państwowe od 2011r. Zostało ono ustanowione w rocznicę zamordowania ostatnich przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Dnia 1 marca 1951 roku rozstrzelano w więzieniu mokotowskim w Warszawie płk Łukasza Cieplińskiego oraz jego towarzyszy. Polskie antykomunistyczne podziemie niepodległościowe po II wojnie światowej stanowili żołnierze, którzy nie złożyli broni i pozostając w czynnej służbie wojskowej podjęli partyzancką walkę z komunistycznym rządem, narzuconym Polakom siłą przez Józefa Stalina. 
W latach 1945-1956 w antykomunistycznej konspiracji działało 120 – 180 tys. osób. Wielu pośród nich za swoją działalność było torturowanych, skazanych na wieloletnie więzienia, szykany, stalinowskie obozy i ośrodki pracy więźniów lub bezlitośnie zamordowanych. Tysiące żołnierzy po dziś dzień spoczywa w nieznanych miejscach. „Żołnierze Wyklęci” walczyli o wolną, niezawisłą i niepodległą Polskę. Oddajemy im hołd i upamiętniamy ich niezłomną postawę. Za ich wielki patriotyzm, poświęcenie i oddanie idei suwerennej Polski - cześć i chwała bohaterom !

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Bydgoszcz #Żołnierze Wyklęci #Kluby Gazety Polskiej

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo