Broniarz już podrzuca do strajkowego pieca i grozi: „Ten temat wróci ponownie jesienią”

Jeszcze nie rozpoczęły się wakacje, a Sławomir Broniarz już przedstawia strajkowe projekty Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ma jednak pewien problem, bo decyzja o ewentualnym wznowieniu strajku może być podjęta dopiero po przeprowadzeniu referendum. Nie jest pewne, czy po niedawnej kompromitacji nauczycielskiego protestu większość nauczycieli poprze tego rodzaju radykalną formę walki z rządem.

zdjęcie ilustracyjne
Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

Od 8 kwietnia trwał ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Polegał na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy. Od soboty, 27 kwietnia, strajk został zawieszony.

Jak podkreślił dzisiaj Sławomir Broniarz, to, czy protest nauczycieli zostanie wznowiony, będzie zależało "od nauczycieli i decyzji władz statutowych związku".

Prezes ZNP zaznaczył również, że aby strajk mógł zostać wznowiony, niezbędne jest referendum.

- Kiedy to referendum się odbędzie i kiedy zostanie ogłoszone, to jest zależne po pierwsze od tego, jak poprowadzona będzie konsultacja z nauczycielami, członkami związku i pracownikami oświaty, a także od tego, jaka będzie decyzja władz statutowych związku

- poinformował. Jak dodał, "najpierw musimy zapytać nauczycieli i ten proces przebiega, a potem będzie podjęta ewentualna decyzja władz statutowych ZNP".

Broniarz zauważył, że aktualnie trwa kampanii sprawozdawczo-wyborcza związku. - Mamy wiele okazji do spotkań i rozmawiamy na ten temat - podkreślił. Jak dodał, kolejne spotkanie odbędzie się 2 lipca.

- Wcześniej, w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie zarządu głównego, na które zaprosiliśmy ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. Mam nadzieję, że skorzysta z tego zaproszenia

- wskazał Broniarz. Jego zdaniem, na posiedzeniach zarządu "ministrowie goszczą bardzo często". - Poprzednia minister Anna Zalewska również była - przypomniał.

Broniarz wskazał, że "jest okazja do rozmowy". - Jeżeli natomiast okaże się, że nic w sprawach płacowych się nie pojawi, to ten temat wróci ponownie jesienią - dodał.

Prezes ZNP zaznaczył również, że jeśli decyzja o wznowieniu strajku zostanie podjęta, a co za tym idzie - przeprowadzone zostanie referendum, to będzie miało ono charakter "nie tylko formalny, wynikający z treści ustawy o rozwiązywaniu sporów, ale będzie także elementem pewnego sondażu pozwalającego powiedzieć, na jaką liczbę nauczycieli możemy podczas tego strajku liczyć". - To jest wiodące i wiążące z punktu widzenia podejmowania decyzji o strajku - podkreślił.

Broniarz podkreślił też, że w przypadku przeprowadzenia referendum, do rozpoczęcia strajku, musi minąć przynajmniej pięć dni.

- O zamiarze organizacji wydarzenia powinniśmy powiadomić dyrektorów szkół minimum pięć dni przed wydarzeniem - przekonywał Sławomir Broniarz.

Jak jednocześnie wskazał, "nie przewidujmy zdarzeń z tego rodzaju wyprzedzeniem. Do września mamy jeszcze 3 miesiące i wiele się może zdarzyć przez ten czas".


W trakcie negocjacji ze związkami zawodowymi w CPS "Dialog" rząd zaproponował prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu, plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.

Strona rządowa zaproponowała także podwyżkę płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesieniem pensum o 90 minut tygodniowo. Jak mówiła wicepremier Beata Szydło, program ten byłby rozłożony na dwa bądź trzy lata.

FZZ i ZNP odrzuciły propozycję rządową. Pozostali niezmiennie przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowali jednak – co było nowym elementem w negocjacjach – wdrożenie jej w trzech kolejnych terminach.

Przedstawiony przez nich kalendarz wypłat obejmował zrealizowaną w styczniu tego roku podwyżkę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia oraz zapowiedziany wcześniej przez rząd na 1 września wzrost płac o 9,6 proc. Kolejne 5 proc. podwyżki miałoby – według propozycji ZNP i FZZ – wchodzić w życie z początkiem października, listopada i grudnia.

Porozumienie dotyczące prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r., skrócenia stażu, dodatku za wychowawstwo oraz zmian w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji podpisała z rządem Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Slawomir Broniarz #strajk nauczycieli #ZNP

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo