Błaszczak: Chcemy, żeby czołgi koreańskie były produkowane w Polsce

W trakcie wizyty w Korei Południowej minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, nawiązując do negocjacji prowadzonych z Koreą Południową w sprawie zakupu jednych z najnowocześniejszych czołgów świata, powiedział, cytowany dzisiaj na Twitterze resortu obrony: "chcemy, żeby czołgi koreańskie były produkowane w Polsce".

Twitter.com/Ministerstwo Obrony Narodowej

Minister przebywał dzisiaj na terenie Strefy Zdemilitaryzowanej znajdującej się na granicy z Koreą Północną. Szef MON od niedzieli przebywa z wizytą w Korei Południowej. W poniedziałek rozmawiał ze swoim koreańskim odpowiednikiem Lee Jong-supem oraz z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym odpowiedzialnym za ten obszar ministrem Gangiem Eun-ho.

Minister, cytowany przez MON, powiedział:

"Chcemy wykorzystać potencjał, jaki ma Korea Południowa, aby zastąpić sprzęt postsowiecki, który wciąż jest na wyposażeniu Wojska Polskiego, sprzętem kompatybilnym ze sprzętem amerykańskim, a taki sprzęt produkuje Korea Południowa".

Podkreślił też, że Polska rozwija wojsko i wyposaża je w najnowocześniejszy sprzęt. "Kupujemy czołgi ABRAMS, ale równolegle prowadzimy negocjacje w sprawie kupienia czołgów koreańskich. Chcemy, żeby czołgi koreańskie były produkowane w Polsce. Chcemy, żeby doszło do transferu technologii" - zaznaczył szef MON, cytowany na Twitterze przez resort obrony. Dodał, że należy realizować wzmocnienie Wojska Polskiego najszybciej jak jest to możliwe.

Minister wyjaśniał, że chodzi także o zastąpienie bojowych wozów piechoty pochodzących z lat 60-tych.

"Jest oferta polskiego przemysłu zbrojeniowego i jak najbardziej będziemy wykorzystywać tę ofertę. Liczymy na to, że w jak najkrótszym czasie powstaną pierwsze egzemplarze BORSUK"

- stwierdził.

"Chcemy zastąpić także samoloty MiG-29 i SU-22 samolotami nowymi. Zależy nam także na zwiększeniu wyposażenia Wojsko Polskie w KRAB-y" - zacytowało Błaszczaka MON.

Szef MON wskazał także, iż "do zamówień, dotyczących zakupu systemu PATRIOT, HIMARS, samolotów F35, czołgów ABRAMS dołączamy nowy sprzęt, który jest w ofercie koreańskiej". "Moja wizyta to początek negocjacji" - zaznaczył. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

md
Wczytuję ocenę...
Komentarze (33)
Anonim 01.06.2022 21:02
z jednego czołgu ile można zrobić rakiet ?
Asiemioninonim 01.06.2022 13:26
Proponuję kupienie caracali tak z 1000 szkuk to by rozwiązało wszystkie problemy związane z obronnoscią !
Anonim 01.06.2022 15:44
Chyba sam na nich bedziesz latal ze swoja rodzina -powodzenia w mysleniu : matrix .......
elzbietat 01.06.2022 11:54
  • Komentarze: 7995
Niech sobie przypomnę. Co robił Siemoniak. Bo przemysł zbrojeniowy był pozamykany.
Anonim 01.06.2022 13:56
.... jak zbrojeniówka była zamknięta, to Siemoniak .... zalozyl sobie pasiekę.... no bo co innego mial robić?
Zobacz wszystkie »
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo