To nie koniec szturmu migrantów na polską granicę

Blisko 80 cudzoziemców minionej doby próbowało sforsować polską granicę od strony Białorusi - informuje Straż Graniczna. Wśród wspomaganych przez białoruskie służby migrantów znaleźli się m.in. obywatele Erytrei i Ghany. Na widok polskich patroli grupa 17 osób zawróciła na Białoruś.

SG zatrzymała też kolejnego "kuriera"
Twitter/@Straz_Graniczna

Pogranicznicy odnotowują kolejne próby przekroczenia granicy przez graniczne rzeki. W sobotę funkcjonariusze SG z placówki w Krynkach zatrzymali cztery osoby, obywateli Komorów, Konga i Mali, które przeprawiły się przez graniczną rzekę Świsłocz.

SG zatrzymała też kolejnego tzw. kuriera przewożącego osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę. Jak podała SG, Łotysz przewoził w aucie dziesięciu migrantów.

Od początku roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali ok. 300 osób podejrzanych o pomocnictwo i organizację nielegalnej migracji; w całym 2022 roku - 401 takich osób.

Od początku roku SG odnotowała w sumie ok. 8,5 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski.

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży; prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

W Podlaskiem zamknięte są do odwołania wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego. 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#straż graniczna #migranci #Białoruś

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo