Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Szef MON zapewnia: Powstaną kolejne Drogowe Odcinki Lotniskowe

Rząd będzie modernizował kolejne Drogowe Odcinki Lotniskowe (DOL). Informację tę przekazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony zaznaczył, że to przedsięwzięcie zwiększy gotowość bojową Sił Powietrznych RP.

Mariusz Błaszczak odwiedził żołnierzy ćwiczących na Drogowym Odcinku Lotniskowym
X/@MON_GOV_PL

Od 25 do 29 września na Drogowym Odcinku Lotniskowym (DOL) drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy Ruskowem a Przeździękiem Wielkim (woj. warmińsko-mazurskie) trwa wojskowe ćwiczenie pod kryptonimem Route 604. DOL to odcinek drogi wybudowany w ten sposób, by w razie potrzeby mógł posłużyć jako prowizoryczne lotnisko dla samolotów wojskowych.

Szef MON odwiedził w piątek żołnierzy uczestniczących w ćwiczeniu.

Jak przypomniał, ostatnio takie ćwiczenie na Drogowym Odcinku Lotniskowym odbyło się 20 lat temu. "Wtedy jeszcze Siły Powietrzne nie dysponowały F16, więc można powiedzieć, że mamy do czynienia z debiutem F16, które operują z takich przygodnych warunków" - podkreślił Błaszczak. Dodał, że Drogowy Odcinek Lotniskowy między Ruskowem a Przeździękiem Wielkim został zmodernizowany w latach 2020-2022.

"Kolejne drogowe odcinki lotniskowe będziemy modernizować. Postawiłem polecenie dowódcom, by przedstawili rekomendacje, które kolejne należy zmodernizować do takiego stanu, jak tu: długość pasa 2,5 km, szerokość 36 m. To pozwala na lądowanie i obsługę kilku samolotów. To jest niezwykle ważne, jeśli chodzi o gotowość bojową sił powietrznych"

– wskazał minister obrony narodowej.

Zapowiedział, że takie ćwiczenie będzie prowadzone cyklicznie. "W przyszłym roku zapewniam, że w tym ćwiczeniu będą brały udział również samoloty FA-50" - dodał szef MON.


Ćwiczenie ROUTE 604 jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego i ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej, aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowanie nawet po zniszczeniu macierzystej bazy.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#DOL #Route 604 #Ministerstwo Obrony Narodowej #Mariusz Błaszczak

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo