Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Sprawa niemieckich czołgów dla Polski "stoi w miejscu". Soloch: nasz rząd działa niezależnie od Niemców

Polska doposażyła Ukrainę w sprzęt militarny, aby przyczynić się do zwycięstwa z Rosją. W ramach tzw. uzupełnienia strat nasz kraj wystąpił do Niemiec o wsparcie w postaci czołgów. Dziś szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego zdradził, że rozmowy w tej sprawie utknęły w miejscu, ale polski rząd nie czeka na decyzję RFN.

Paweł Soloch
Fot Fotomag/Gazeta Polska

"Nie czekamy z założonymi rękami na decyzje niemieckie. My chcemy uzupełniać braki, modernizować armię niezależnie od Niemców"

- przekazał RMF FM Paweł Soloch.

W rozmowie szef BBN odnosząc się do słów Jarosława Kaczyńskiego - "Nie wiem, czy Niemcy chcą się zbroić przeciw Rosji, czy przeciw nam" - stwierdził, że prezesowi PiS nie chodziło o dosłowne zagrożenie z zachodu Polski, a o "dwuznaczne, niesojusznicze zachowanie Niemców w kontekście konfliktu na Ukrainie".

Szef BBN przekazał również, że "chociaż momentami ten sojusz jest trudny", to Polska chce utrzymywać partnerskie stosunki z Niemcami.

"W kwestii pomocy militarnej Niemców czy to Ukrainie, czy wsparcia dla krajów, które udzielają tej pomocy - tu mamy dużo do życzenia"

- dodał.

Nie tylko Niemcy mają czołgi

Polityk pytany był również o oczekiwania Polski względem zbliżającego się szczytu NATO w Madrycie, który rozpocznie się 28 czerwca. Soloch przekazał, że rząd "jest zainteresowany" rozszerzeniem Sojuszu o Szwecję i Finlandię, ponieważ "to zmienia diametralnie sytuację bezpieczeństwa w regionie". 

"Oczekujemy większej obecności sojuszniczej, takiej istotnej, wraz z uzgodnieniem mechanizmów decyzyjnych zwiększenia automatyzmu reagowania NATO na zagrożenie; że nie będzie jakiejś za długo dyskusji politycznej, czy użyć czy nie użyć"

- mówił.

Przekazał również, że rekompensata za sprzęt wysłane Ukrainie przez Polskę, może trafić do naszego kraju, nie tylko zza zachodniej granicy.

"Oczekujemy też większej koordynacji NATO w zakresie z jednej strony udzielania wsparcia wojskowego Ukrainie, a z drugiej strony - w kompensowaniu ubytków krajom, które ponoszą największe wysiłki i koszty"

- dodał szef BBN.

 Źródło: rmf24.pl, niezalezna.pl

 

#Wojsko Polskie #militarne wsparcie od niemiec #Paweł Soloch

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mateusz Święckicki
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo