Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Putin zakręca gaz. Co nam powinno zapewniać ciepło w przyszłości? Posłowie odpowiadają

- Musimy robić wszystko, aby uniezależnić się od gazu, energii z Rosji. Konieczne są inwestycje w odnawialne źródła energii, polski węgiel, gazociąg Baltic Pipe i energię atomową - ocenił poseł Robert Telus. Poseł Lewicy Maciej Konieczny chce, abyśmy postawili na wiatraki i energię jądrową.

fot. Aleksiej Witwicki

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski. Dodano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty za gaz z kontraktu jamalskiego w rublach. Pod koniec marca br. prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, iż podpisał dekret nakazujący od 1 kwietnia zagranicznym kontrahentom z "nieprzyjaznych państw" zapłatę za rosyjski gaz w rublach. W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana.

Droga Polski 

Zapytaliśmy posła Prawa i Sprawiedliwości Roberta Telusa z sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych to, jaką drogę przyszłości energetycznej powinna wybrać Polska.

Nasz rozmówca zwrócił uwagę, że to, co się wydarzyło na Ukrainie, wymaga nie tylko gwałtownych zmian w podejściu do bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej. - Polityka, którą przez wiele lat wzmacniała Rosję, wzmacniała Putina, dzisiaj dobitnie okazała się błędną, katastrofalną. Była ona konsekwentnie budowana m.in. przez panią kanclerz Merkel, przez pana Tuska. To oni tak naprawdę zbudowali siłę Putina - powiedział.

- Teraz my, jako Prawo i Sprawiedliwość musimy robić wszystko, aby uniezależnić się od gazu, energii z Rosji. Zresztą mówiliśmy o tym od samego początku i właśnie to robimy

- zaznaczył.

Źródła energii 

Dopytaliśmy polityka, na jakie źródła energii jego zdaniem powinna postawić Polska. - Mam tutaj na myśli na przykład odnawialne źródła energii, ale także polski węgiel. My jako Prawo i Sprawiedliwość bardzo mocno o to walczymy. My musimy eksploatować nasz węgiel i rzeczywistość pokazuje, że ta nasza walka przynosi efekty - zauważył.

- Niezbędny jest także gaz norweski, który będzie płynął gazociągiem Baltic Pipe. To on pozwoli nam na prawdziwą niezależność energetyczną i umocni naszą wolność, naszą niepodległość, naszą suwerenność

- podkreślił.

Robert Telus zwrócił uwagę, że to jednak nie wystarczy. - Musimy myśleć również o energii atomowej. Jej posiadanie jest niezbędne do pełnej suwerenności energetycznej. Każdy kraj, który chce być niezależny, musi mieć swoją energię atomową. Ona jest po prostu niezbędna. Kwestią dyskusji jest jedynie to, które rozwiązanie wybierzemy. Ja jestem zwolennikiem budowy małych, rozproszonych reaktorów atomowych, co jest nowocześniejszą metodą - powiedział.

Co na to Lewica? 

To samo pytanie zadaliśmy także przedstawicielowi opozycji. Poseł Lewicy Maciej Konieczny, który również jest członkiem sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych ocenił, że najważniejsze jest zapewnienie maksymalnego udziału ekologicznej energii odnawialnej w polskiej energetyce. - Myślę o wiatrakach na lądzie i na morzu przede wszystkim - powiedział

- Nie obejdzie się to jednak bez energetyki jądrowej, która jest konieczna. Potrzebujemy bazy energetycznej. Nie ma technologii, która pozwoliłaby na to, aby w kraju takim jak Polska oprzeć mikst energetyczny tylko na OZE, więc siłą rzeczy, jeżeli chcemy odejść od paliw kopalnych - nie tylko węgla, ale też gazu - to potrzebny jest atom 

- zakończył.  

 Źródło: Niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Adrian Siwek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo