Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Kamiński: Przedłużymy kontrole na granicy ze Słowacją

Przedłużymy tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją o następne 20 dni, do 2 listopada - poinformował dzisiaj szef MSWiA Mariusz Kamiński w Jedynce Polskiego Radia.

Mariusz Kamiński
fot. Kancelaria Premiera from Poland - Mariusz Kamiński, PDM-owner, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107175096

- Jutro kończy się pierwszy okres, na który została wprowadzona tymczasowa kontrola na granicy ze Słowacją - powiedział w czwartek w Jedynce Polskiego Radia szef MSWiA Mariusz Kamiński.

- Dzisiaj ogłosimy komunikat, że do 2 listopada tymczasowa kontrola zostanie przedłużona. Jest to zgodne z kodeksem Schengen. Taka jest procedura. Dziś też poinformujemy Komisję Europejską, że wchodzimy w drugi etap i przedłużamy tymczasową kontrolę. Są dobre wyniki, są jasne efekty. Nie będzie żadnych nielegalnych szlaków migracji przez Polskę

- stwierdził Kamiński.

Podkreślił, że te kontrole pokazały skalę zjawiska.

- Po formalnym wdrożeniu decyzji rozpoczęliśmy intensywne kontrole. Ujawniliśmy około 550 nielegalnych imigrantów. To pokazało nam, że sprawa jest poważna, że ten szlak bałkański, jego jedna z odnóg rzeczywiście funkcjonuje - wskazał szef MSWiA.

Zaznaczył, że tylko w ostatnich dniach zatrzymano 156 imigrantów, a polscy funkcjonariusze skontrolowali około 30 tys. pojazdów, głównie busów, czy autokarów bo w ten sposób przewożono duże ilości imigrantów w kierunku Europy Zachodniej.

- My wprowadziliśmy tymczasową kontrolę. Naszym wzorem, również służby czeskie wprowadziły tymczasową kontrole na granicy ze Słowacją. Tam liczba imigrantów ujawnionych w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła aż o 100 procent, więc był to szlak efektywny. Wydaje się, że zablokowaliśmy na pewien czas ten szlak, tak jak skutecznie zablokowaliśmy szlak białoruski, który tak naprawdę nigdy nie powstał, mimo intencji Łukaszenki i Putina (...) Wedle naszych informacji nielegalni przemytnicy koncentrują się teraz na Austrii, więc myślę, że władze austriackie powinny się zmobilizować i powinny, również od strony Austrii skutecznie blokować ten ruch imigrantów - powiedział Kamiński.

Jak zapowiedział minister, projekt zmieniający rozporządzenie MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną został opublikowany w czwartek. Zakłada, że "kontrolę graniczną osób, przywróconą tymczasowo na okres, o którym mowa w ust. 1, przedłuża się na okres od dnia 14 października 2023 r. do dnia 2 listopada 2023 r.".

Kontrola na granicy ze Słowacją obowiązuje od północy w środę (4 października. Granicę można przekraczać przez 8 przejść drogowych i 3 kolejowe oraz 11 pieszych, nie wolno w innych miejscach - np. na górskich szlakach w Tatrach.

Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Przy wjeździe do Polski kontrolowany jest dowód lub paszport. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Mariusz Kamiński #Słowacja

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
md
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo