Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Granica pod szczególną ochroną. Będą kolejne zabezpieczenia! "Planowana jest rozbudowa"

Polska granica wciąż będzie wzmacniana - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. "Planowana jest rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy" - zaznaczyła funkcjonariuszka, wskazując obszary działań, jakie mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Zdjęcie ilustacyjne
fot. Maciej Luczniewski

Straż Graniczna informowała, że trwa budowa bariery elektronicznej na długości 202 kilometrów na granicy polsko-białoruskiej. Obecnie ustawiane są tam słupy pod kamery. Następnie mają być tam instalowane m.in. przyłącza energetyczne, transmisyjne, oraz sensory. Uruchomienie perymetrii ma dopełnić wybudowaną już zaporę fizyczną na tej granicy.

Straż Graniczna zapowiada, że to jednak nie koniec rozbudowy zabezpieczeń na granicy zewnętrznej UE

- Planowana jest rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy, zarówno na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), jak i przy granicznej rzece Bug (Nadbużański Oddział SG)

- poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że budowa perymetrii powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku.

W obronie polskiej granicy

4 listopada 2021 roku zaczęła obowiązywać ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Regulacja umożliwiła budowę bariery zabezpieczającej przed nielegalną migracją na granicy polsko-białoruskiej. Zapisy tej ustawy dopuszczają budowę zabezpieczeń na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej była odpowiedzią na hybrydową akcję reżimu Łukaszenki, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Od tamtego czasu gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Jak wielokrotnie podkreślały służby, był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Budowa bariery fizycznej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią. W ostatni wtorek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że przęsła ustawione są na całej długości. Dodała, że trwają odbiory techniczne oraz prace wykończeniowe uwzględniające wprowadzenie uwag wskazanych przez SG. Montowana jest również bariera elektroniczna na długości 202 kilometrów

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#granica #straż graniczna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo