Cudzoziemcy znów usiłowali dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski

Minionej doby 67 cudzoziemców usiłowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę - poinformowała Straż Graniczna.

Zdjęcie ilustracyjne
twitter.com/Straz_Graniczna

Zatrzymano kolejnego tzw. kuriera nielegalnych migrantów; w okolicach Narewki (Podlaskie) obywatel Litwy przewoził pięciu Afgańczyków - podała SG we wtorek rano na Twitterze. Od początku roku jej funkcjonariusze zatrzymali ponad trzysta osób zaangażowanych w organizowanie nielegalnego przekraczania wschodniej granicy; to głównie właśnie tzw. kurierzy, czyli kierowcy.

Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie 10 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób; w maju - łącznie ponad 2,7 tys. Migranci pochodzili z ponad 40 krajów.

Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży; prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.

W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.

Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.

Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#straż graniczna #nielegalna imigracja #Białoruś

mm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo