„Bardzo odpowiedzialny” budżet na trudne czasy. Szef komisji finansów publicznych o wydatkach państwa w 2023 r.

Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Andrzej Kosztowniak, poseł PiS, odnosząc się do budżetu państwa na 2023 rok, ocenił, że jest on "bardzo odpowiedzialny".

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com / pasja1000

"Jest to budżet bezpieczeństwa naszego państwa i obywateli, ale też budżet rozważnego rządu"

- ocenił Kosztowniak.

Jak dodał, dochody będą oscylowały wokół 604,5 mld zł - co jak zaznaczył - jest dużym wzrostem, zaś wydatki wokół 673 mld zł.

"Jesteśmy przygotowani do bardzo trudnego czasu, który jest w nie tylko w Polsce, ale także Europie i na świecie"

- powiedział.

Podkreślił, że budżecie zapisano duże nakłady na obronność.

"Wydamy ponad 97 miliardów 400 mln zł. Nasi poprzednicy wydatkowali 37 miliardów 400 mln zł. To jest ponad 60 miliardów zł. więcej, czyli 60 mld zł więcej"

- zauważył.

Kosztowniak wskazał, że kolejnym "ważnym obszarem jest polityka zdrowotna, na którą pierwszy raz w historii zostanie przyznane 165 mld zł".

"To gigantyczny wzrost od roku 2015, kiedy było 77 mld zł. Przekraczamy wskaźnik 6 punktów procentowych PKB, a w związku z tym będziemy realizowali to, co obiecaliśmy"

- zastrzegł inny uczestnik konferencji Adam Gawęda (PiS).

Powiedział, że w budżecie zapisano także prawie 14 proc. wzrost rent i emerytur. Dodał, że budżet będzie realizował wiele ważnych programów społecznych.

Adam Gawęda powiedział, że "dzięki uszczelnieniu luki podatkowej i dodatkowym środkom na poziomie 50 miliardów zł. jesteśmy w stanie realizować bardzo ważne projekty i programy skierowane do samorządów". "Realizujemy programy gospodarcze również w obszarze energetyki. Mamy program rozwoju energetyki jądrowej, bardzo ważny program gospodarczy proGEO".

"Wprowadziliśmy rozwiązania, która umożliwiają w przyszłym roku utrzymanie ceny gazu na poziomie 200 zł za 1 MWh dla najbiedniejszych"

- dodał.

Gawęda zwrócił uwagę, że "wzrosła także subwencja oświatowa z 40 mld zł w 2015 r. do ponad 64 mld zł".

Kosztowniak zastrzegł, że w tym roku w związku z tym, że państwo zmieniło całkowicie strukturę zarządzania, wpływy podatkowe z tytułu VAT będą tak duże ok. 280 mld., jak w 2015 r. praktycznie cały budżet państwa. Dzięki temu możemy utrzymywać programy społeczne, które będą nas kosztowały ok. 50 mld zł.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#budżet państwa #budżet 2023

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
mm
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo