Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Armia Ukrainy szuka swoich poborowych na Zachodzie. Mają się szkolić w Polsce

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow wezwał wszystkich Ukraińców w Europie do przyłączenia się do Legionu Ukraińskiego, specjalnej jednostki ochotniczej, która będzie szkolić się w Polsce. Ukraińcom brakuje ok. 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym, którzy wyjechali z kraju na Zachód.

SBU Ukraina
president.gov.ua - wikimedia.commons.org; CC BY 4.0 [https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/]

Według ministra, jednym z kluczowych postanowień umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a Polską było utworzenie Legionu Ukraińskiego.

"Ta inicjatywa pokazuje niezachwiane wsparcie i solidarność naszych europejskich partnerów, a także gotowość do stanięcia ramię w ramię z Ukrainą. Wzywamy wszystkich Ukraińców w Europie do przyłączenia się do Legionu Ukraińskiego. Wasz wkład jest nieoceniony w naszej walce o wolność i niepodległość. Każdy krok przybliża nas do zwycięstwa!"

– podkreślił Umierow.

"Broń dostarczą sojusznicy".

Zaznaczył, że ochotnicy zostaną wyszkoleni przez sojuszników z Polski, Litwy i innych krajów UE, a legion będzie wyposażony w najlepszą broń i sprzęt od ukraińskich partnerów międzynarodowych, co zwiększy jego skuteczność na polu bitwy.

Minister podkreślił, że Ukraińcy w Polsce i innych krajach UE będą mogli dobrowolnie przyłączyć się do obrony kraju, podpisując umowę z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.

Równocześnie 3. Samodzielna Brygada Szturmowa Sił Zbrojnych Ukrainy będzie organizować za granicą wydarzenia rekrutacyjne "DWIŻ" - poinformowała służba prasowa tej jednostki.

"Tego lata 3. Samodzielna Brygada Szturmowa zabierze +DWIŻ+ w trasę po Europie, aby w końcu spotkać się z naszymi zagranicznymi fanami na żywo. Warszawa, Wrocław, Berlin, Hamburg, Rotterdam, Bruksela, Praga, Wilno i inne. Wszyscy jesteśmy Ukraińcami. Ale nigdzie nie będziemy żyć tak, jak w domu. To szansa, aby dowiedzieć się więcej o 3. Szturmowej i znaleźć swoje miejsce w tej walce"

– czytamy w komunikacie jednostki.

Setki tysięcy mężczyzn poza poborem

W trakcie ostatniej mobilizacji władze Ukrainy podały, iż w rejestrach poborowych brakuje około 650 tys. mężczyzn, którzy wyjechali na Zachód, choć podlegają wojskowemu obowiązkowi.

Legion Ukraiński to efekt porozumienia między Donaldem Tuskiem a Wołodymyrem Zełenskim. Nikt jednak nie wie, ilu żołnierzy może liczyć podobna formacja. - Ambicje polityków są duże, a tutaj trudno ocenić, ilu ochotników się zgłosi - mówi gen. Roman Polko w rozmowie z wp.pl. Stąd brak określenia typu dywizja, brygada czy pułk

Do tej pory nasi wojskowi przeszkolili jedną trzecią z 50 tys. Ukraińców ćwiczących w ramach misji EUMAM. Polska przeprowadziła szkolenie dla ponad 22 tys. członków ukraińskiego personelu.

 

 

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, wp.pl

 

#Legion Ukraiński #Tusk Zełenski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dz
Wczytuję ocenę...
Wideo