Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Andrzej Duda podczas szczytu B9: Zastanowimy się nad możliwościami dalszego wsparcia Ukrainy

- Dzień po rosyjskiej agresji spotkaliśmy się w tej sali, by przedyskutować największe wyzwania stojące przed NATO i porozmawiać o możliwościach wsparcia naszych przyjaciół - powiedział podczas rozpoczęcia szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

screen TVP Info

W Pałacu Prezydenckim rozpoczął się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem Joe Bidena i Jensa Stoltenberga.

- Spotykamy się w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie. Mówię tutaj o brutalnej, pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku. Dzień po rosyjskiej agresji spotkaliśmy się w tej sali, by przedyskutować największe wyzwania stojące przed NATO i porozmawiać o możliwościach wsparcia naszych przyjaciół

- powiedział podczas inauguracji prezydent Andrzej Duda.

- Dziś możemy zastanowić się wspólnie o naszych kolejnych krokach przed szczytem B9 w Bratysławie, a także szczytem NATO w Wilnie i o możliwościach udzielenia dalszego wsparcia Ukrainie - dodał.

Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służącą koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 r. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

md
Wczytuję ocenę...
Wideo