Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Bartosz Lewandowski: Marcin Romanowski podjął decyzję o pozwaniu Donalda Tuska za naruszenie jego dóbr osobistych • • •

Amerykanie zakręcili kurek z kasą dla fundacji Ludmiły Kozłowskiej. Grantu nie będzie!

Fundacja Otwarty Dialog prowadzona przez Ludmiłę Kozłowską miała otrzymać od Departamentu Stanu USA ponad 70 tysięcy złotych grantu na edukację "w zakresie praworządności i niezależności sądownictwa". Ale... pieniędzy nie dostanie - jak podaje TVP Info, Amerykanie wycofali się z grantu i wstrzymali wypłatę. Portal TVP Info podkreśla, że informacje te potwierdza nieoficjalnie rozmówca z kręgów amerykańskiej dyplomacji. "Choć Ambasada w Warszawie nie komentuje sprawy, dokumenty potwierdzają nasze ustalenia" - czytamy.

Ludmiła Kozłowska
Igor Smirnow/Gazeta Polska

O Ludmile Kozłowskiej zrobiło się głośno dwa lata temu. Kozłowska - obywatelka Ukrainy i prezes Fundacji Otwarty Dialog - została deportowana z terytorium Unii Europejskiej do Kijowa 14 sierpnia 2018 roku przez alert, jaki polskie władze zamieściły w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS). Gdy przyleciała do Brukseli, gdzie fundacja ma biuro, okazało się, że nie może przekroczyć granicy - została wpisana na listę osób do wydalenia ze strefy Schengen (alert w Systemie Informacji Schengen - SIS) przez władze polskie.

Część unijnych państw zlekceważyła jednak polski zapis w SIS, pozwalając na pobyt Kozłowskiej na własnym terytorium. "Teraz Ukrainka mieszka w Brukseli, gdzie latem otrzymała pięcioletnią belgijską kartę pobytu, uprawniającą ją do podróżowania po całej strefie Schengen" - podaje TVP info.

Podkreśla, że mimo nieobecności w Polsce szefowa  Fundacja Otwarty Dialog nie zaprzestała działalności. Niedawno poinformowała o nowym projekcie, a niektóre media pisały, że "USA wpierają największego wroga PiS". Okazuje się jednak, że grant ze Stanów Zjednoczonych nie dotrze na konto fundacji. TVP Info podaje, że Amerykanie wycofali się z projektu i wstrzymali wypłatę pieniędzy.

Działanie Fundacji Otwarty Dialog budzi sporo kontrowersji, szczególnie po opublikowanej przez Bartosza Kramka (męża Kozłowskiej) instrukcji "Wyłączmy rząd. Niech państwo stanie", w której znalazły się instrukcje dotyczące tego, jak doprowadzić do rozbicia demokratycznie wybranej władzy.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Fundacja Otwarty Dialog #Ludmiła Kozłowska

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

mk
Wczytuję ocenę...
Wideo