Abp Gänswein o stanie zdrowia Benedykta XVI. Zaprzeczył niedawnym doniesieniom

Wbrew wcześniejszym informacjom Benedykt XVI czuje się dobrze, stosownie do jego wieku. Choć jest już wątły, mówi cichym głosem, to jego umysł nadal pozostaje jasny - podkreślił osobisty sekretarz papieża seniora abp Georg Gänswein w rozmowie z włoskim tygodnikiem „Oggi” z 5 listopada.

Benedykt XVI
fot. Roberta F., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16072606

Zapewnił, że pojawiające się w mediach informacje o złym stanie zdrowia Benedykta XVI nie były prawdziwe. Każdego dnia koncelebruje on mszę św., „modli się, przyjmuje jeszcze kilka wizyt, czyta, analizuje, słucha muzyki i koresponduje”. Jednak rytm jego dnia stał się powolniejszy.

Benedykt XVI ma 93 lata i częściej odpoczywa, gdyż ma coraz mniej sił, powiedział abp Gänswein, dodając, że papież senior „jest dobrze usposobiony i spokojny”. Używając języka motoryzacyjnego można to określić, że „przełączył bieg z trzeciego na pierwszy”. Teraz, po trzymiesięcznej przerwie, znowu wychodzi swoim „chodzikiem” na spacer po Ogrodach Watykańskich. Odpoczywa po czerwcowej podróży do Niemiec, kiedy to odwiedził swego brata Georga Ratzingera na krótko przed jego śmiercią. Wyleczył się też z bolesnego wirusa, który bardzo mu dokuczał w czasie podróży do Niemiec.

W wywiadzie dla mediolańskiego „Oggi” abp Gänswein wspomniał też o rezygnacji Benedykta XVI z tronu papieskiego w lutym 2013 r. Przyznał, że wiedział o tym już we wrześniu 2012 r., jednak papież prosił go, by zachował to w tajemnicy.

- To zaufanie zamknąłem w swoim sercu, ale cały czas czułem, jak mnie ta wiedza przygniatała - wyznał osobisty sekretarz papieża seniora.

 Źródło: KAI, niezalezna.pl

 

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo