Krzysztof Szczerski ośmieszył Tuska przed przesłuchaniem. Co powiedział?

Donald Tusk będzie zeznawał w warszawskiej prokuraturze, jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa.

Fotomag/Gazeta Polska
Donald Tusk będzie zeznawał w warszawskiej prokuraturze, jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Sam Tusk jeszcze przed wyjazdem do Warszawy sprawiał wrażenie nieco zdenerwowanego. Byłego premiera postanowił uspokoić Krzysztof Szczerski. „Polska prokuratura to nie jest hiszpańska inkwizycja” - mówił prezydencki minister nawiązując do rozkręconej przez KOD i PO akcji powitania Tuska na warszawskim dworcu.

Zwolennicy Tuska zorganizowali akcję „Chodźmy z Tuskiem” i witali go na na peronie 3. Dworca Centralnego. Tymczasem swoją akcję przygotował również również klub „Gazety Polskiej” z Warszawy, który również powitać szefa Rady Europejskiej i powiedzieć mu, co o nim myślą.
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Tak witają Tuska na dworcu. #przyjacielMERKEL jedzie na przesłuchanie. TRANSMISJA

Jeszcze przed wyjazdem do Warszawy Donald Tusk sprawiał wrażenie nieco poddenerwowanego. Podkreślał, że stał się obiektem politycznej nagonki:

- To są zawsze przykre sytuacje, choć mi brak doświadczeń w tej kwestii. Trudno mi nie mieć wrażenia, że sprawa ma jednoznaczny kontekst polityczny, dlatego może być trudniejsza niż rutynowe działania w tej sprawie. Nie mam najmniejszych zastrzeżeń do pracy służb specjalnych w tamtej sprawie [...]  Byłbym wyjątkiem, gdybym uznał, że prokuratura jest neutralna i bez politycznego nastawienia. Jest to element politycznej nagonki [...]  To dobra okazja, żeby przetestować Pendolino a czuje się współojcem – mówił Tusk.

Jednocześnie były premier zapowiedział, że jeśli zajdzie taka potrzeba, nie będzie się wahał przed skorzystaniem z immunitetu.

- Chcę wykazać jak najlepszą wolę; tak długo, jak będę miał wrażenie, że chodzi o wyjaśnianie kwestii, będę do dyspozycji, jeśli to się zamieni w procedury, które uniemożliwią mi pracę, będę korzystał z immunitetu [...] W sprawach dotyczących samego śledztwa będę odpowiadał prokuratorom. Wybaczcie państwo, ale nie jest to domena publicznych debat - kwestie prac służb specjalnych- mówił Donald Tusk przed wyjazdem do Warszawy.

Już w Warszawie Tusk nie szczędził słów krytyki:

- Ja jestem krytyczny wobec tego co dzieje się teraz w Polsce. Tutaj wszystko w rękach ludzi. Żaden pojedynczy tego nie zmieni – powiedział Donald Tusk na dworcu w Warszawie.


Całe zamieszanie związane z powitaniem Tuska na warszawskim dworcu ostro krytykował szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- Jeżeli przewodniczący Tusk szanuje polskie państwo, to nie powinien urządzać tego typu spektakli [...] Wiemy, że pierwsza demonstracja poparcia dla pana Tuska miała być 10 kwietnia, to byłoby już zupełnym skandalem. I przewodniczący Tusk już wtedy apelował do swoich zwolenników, żeby tego nie robić. Mógł też zrobić to teraz dlatego, że jeżeli szanuje polskie państwo, to powinien wiedzieć, że jak każdy obywatel, bo jest tak samo obywatelem Polski jak każdy z nas, ja też, bo niedawno składałem w prokuraturze zeznania, i to nie jest żadne wydarzenie, które powinno w ten sposób wyglądać dlatego, że on ma obowiązek złożyć wyjaśnienia w prokuraturze – mówił szef Gabinetu Prezydenta RP na antenie RMF FM  

 
 Przy okazji Krzysztof Szczerski postanowił uspokoić Donalda Tuska:

- Chciałem uspokoić, i krzyczącego Tuska, i jego zwolenników, że polska prokuratura to nie jest hiszpańska inkwizycja i zapewne przewodniczący Tusk wyjdzie dziś z tego budynku, do którego wejdzie, w całości, i nie zostanie pozbawiony żadnego członka – mówił Krzysztof Szczerski na antenie RMF.


 Źródło: niezalezna.pl,PAP,300polityka.pl,RMF FM

 

#dworzec #Krystyna Janda #pociąg #Donald Tusk #przesłuchanie #prokuratura #Tusk

rz
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo