Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

​Jubileusz papieża seniora. W Wielkanoc Benedykt XVI kończy 90 lat

Dziewięćdziesiąt lat temu, 16 kwietnia 1927 r., przypadała Wielka Sobota.

Roberta F./creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Dziewięćdziesiąt lat temu, 16 kwietnia 1927 r., przypadała Wielka Sobota. Tego dnia, jeszcze przed wschodem słońca, w małej wiosce Marktl nad rzeką Inn, na terenie starego biskupstwa Passau w Górnej Bawarii, przyszedł na świat przyszły papież Benedykt XVI. Swój jubileusz papież senior będzie obchodził skromnie w Poniedziałek Wielkanocny w Watykanie.

Była dokładnie godzina 4.15. U wylotu głównego placu Marktla, w obszernym piętrowym budynku, wzniesionym jeszcze w 1745 r., mieścił się posterunek żandarmerii. Teraz panowało tam niespotykane o tej porze poruszenie. Żandarmowi Josephowi Ratzingerowi seniorowi, który wraz z rodziną zajmował tu służbowe mieszkanie na piętrze, urodził się właśnie drugi syn. I to w przededniu święta Zmartwychwstania Pańskiego.

To, że Joseph junior urodził się w Wielką Sobotę i został ochrzczony dopiero co poświęconą wodą (w tamtych czasach liturgia poświęcenia wody odbywała się w Wielką Sobotę przed południem), miało dla niego i jego bliskich zawsze wielkie znaczenie. „Byłem pierwszym ochrzczonym z nowej wody i uznane to zostało za znaczące zrządzenie. To, że życie moje od początku w ten oto sposób zanurzone zostało w tajemnicę Wielkanocy, przepełniało mnie zawsze wdzięcznością, gdyż było znakiem błogosławieństwa” – napisał po latach ks. prof. Joseph Ratzinger, już jako arcybiskup Monachium i Fryzyngi.

Joseph Ratzinger dorastał w atmosferze pobożności i w blasku najważniejszego niemieckiego sanktuarium maryjnego w Altötting, które znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od miejsca urodzenia przyszłego Ojca Świętego. „Pielgrzymki do tego słynącego łaskami miejsca, odbywane wspólnie z rodzicami i rodzeństwem, należą do moich najwcześniejszych i najpiękniejszych wspomnień” – pisał duchowny po latach już jako papież.

Od dziecka Joseph interesował się Kościołem i liturgią, pełnił posługę ministranta, a zobaczywszy w katedrze monachijskiej arcybiskupa, miał powiedzieć, że też chce kiedyś zostać kardynałem...

W Wielkanoc 1939 r. Joseph Ratzinger wstąpił do niższego seminarium duchownego, ale kilka miesięcy później wybuchła II wojna światowa, pod której koniec został przymusowo wcielony do Hitlerjugend. Działał tam jednak w grupie praktykujących katolików, organizował naukę religii i wymusił na przełożonych zgodę na branie udziału w niedzielnych mszach św.

Po wojnie wrócił do seminarium, w wieku 19 lat zdał maturę i w 1946 r. rozpoczął studia teologiczne i filozoficzne w Monachium. W 1951 r. został razem ze swoim trzy lata starszym bratem wyświęcony na księdza. Kariera naukowa ks. Josepha Ratzingera potoczyła się błyskawicznie. Już w wieku 27 lat obronił doktorat z teologii, uzyskując najwyższą ocenę summa cum laude, cztery lata późnił uzyskał habilitację. Stał się znanym wykładowcą dogmatyki oraz teologii fundamentalnej.

Rok 1977 przyniósł mu wielkie zmiany. Joseph Ratzinger był cenionym na całym świecie naukowcem, gdy w ciągu kilku miesięcy został arcybiskupem Monachium i otrzymał nominację kardynalską. Cztery lata później papież Jan Paweł II powołał go na stanowisko prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Kard. Ratzinger przeniósł się do Rzymu, stając się jednym z najbliższych współpracowników papieża Jana Pawła II. Tak było aż do śmierci polskiego papieża, po której konklawe z 2005 r. wybrało kard. Ratzingera na 264. następcę św. Piotra. Przyjął imię Benedykt XVI. W 2013 r. zrezygnował z urzędu.

W niedzielę papież senior Benedykt XVI będzie obchodził 90. urodziny, które w tym roku przypadają na czas Wielkanocy. Nie będzie jednak hucznej imprezy. Benedykt zaprasza ok. 50 osób z Bawarii i Rzymu na spotkanie dzień po urodzinach, czyli w Poniedziałek Wielkanocny. Świętowanie będzie w ciszy oraz skromności. Przybędzie też 93-letni ks. Georg Ratzinger, starszy brat papieża seniora, co szczególnie cieszy Benedykta XVI. Starszy z braci bowiem już prawie całkiem oślepł i porusza się na wózku inwalidzkim. Stwierdził, że nie przywiezie młodszemu bratu żadnego prezentu: „Nie mogę mu sprezentować odzieży, jedzenia nie przewiozę, a książek już ma dość” – żartował.

Papież Franciszek odwiedził swojego poprzednika już w Wielki Czwartek, składając mu życzenia świąteczne oraz urodzinowe. Georg Ratzinger przypuszcza jednak, że Ojciec Święty przybędzie także na chwilę w poniedziałek na urodzinowe spotkanie.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#Joseph Ratzinger #papież #Benedykt XVI

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Adam Sosnowski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo