Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

​Nieoficjalnie: Teczka TW „Bolka” jest autentyczna!

Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Niezalezna.pl, teczka tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”, zabezpieczona w domu Czesława Kiszczaka, jest autentyczna.

Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska
Jak nieoficjalnie dowiedział się portal Niezalezna.pl, teczka tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”, zabezpieczona w domu Czesława Kiszczaka, jest autentyczna. Z naszych ustaleń wynika, że biegli stwierdzili m.in. autentyczność zobowiązania Lecha Wałęsy do współpracy.

Dziennikarze portalu Niezalezna.pl dowiedzieli się m.in., że opinia biegłych liczy ponad tysiąc stron. Z naszych informacji wynika też, że większość przebadanych dokumentów okazała się autentyczna. Pojawiły się co prawda wątpliwości, co do niektórych z nich, ale chodzi o dokumenty, które nie mają zbyt dużego znaczenia. 

Opinia w sprawie dokumentów z teczki TW „Bolka” miała zostać wydana przez biegłych z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie do 31 stycznia 2017 r. W sobotę PAP podał jednak, że opinia ta została już wydana, a Instytut Pamięci Narodowej przygotowuje się do prezentacji zawartych tam wniosków na konferencji prasowej.

Prezentacja opinii miałaby się odbyć na konferencji prasowej IPN we wtorek 31 stycznia.

Instytut Sehna prowadził badania z dziedziny pisma porównawczego dotyczące teczki TW „Bolek” od maja 2016 r. W teczce znajdują się m.in. odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy z SB, podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”.

Sam Wałęsa zanegował autentyczność dokumentów przejętych przez IPN od wdowy po Czesławie Kiszczaku. Jednocześnie, jak informowaliśmy na łamach portalu Niezalezna.pl, Wałęsa nie chciał udostępnić prokuratorom materiałów do badania akt tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”. Spowodowało to znaczne opóźnienia w pracach biegłych i doprowadziło do tego, że ekspertyzy grafologicznej nie poznaliśmy w połowie listopada 2016 r., lecz będzie ona przedstawiona pod koniec stycznia 2017 r.

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#Lech Wałęsa #teczka Bolka opinia #Bolek teczka #teczka Bolka #TW Bolek

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Krajewski,Dorota Kania
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo