Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Auchan wypytuje pracowników o 500 plus?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że to, czy uwzględnia lub nieuwzględnia się środki ze świadczenia "Rodzina 500 plus" do dochodu pracownika ustalają regulacje z

pixabay.com
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że to, czy uwzględnia lub nieuwzględnia się środki ze świadczenia "Rodzina 500 plus" do dochodu pracownika ustalają regulacje zakładowe. Jest to odpowiedź na informację, która pojawiła się w środę: Auchan chce doliczyć środki z  programu "Rodzina 500 plus" do dochodu. Jest on podstawą do wyliczenia zapomogi, która jest wypłacana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

W środę pojawiła się informacja, że pracownicy Auchan mają wypełniać oświadczenia, czy korzystają z programu "Rodzina 500 plus". O tym, czy świadczenie włącza się do dochodu odniosło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Pracodawca określa w regulaminie, w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, a gdy one nie działają - z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, zasady i warunki korzystania z funduszu, uwzględniając kryteria socjalne oraz zasady przeznaczania funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej"

- poinformowało ministerstwo w komunikacie.

Dariusz Paczuski z NSZZ "Solidarność" , który rozmawiał z Polską Agencją Prasową, zaznaczył, że coraz więcej osób zgłasza się do związku. Pracownicy skarżą się, że pracodawcy grożą negatywnymi skutkami i dlatego pracownicy muszą podpisywać zaświadczenia czy otrzymują środki z programu "Rodzina 500 plus".Paczuski zaznaczył, że szantażowanie nigdy nie powinno mieć miejsca. Poinformował, że gdy Auchan nie zmieni swojego stanowiska, to może nawet dojść do akcji protestacyjnych. Solidarność uważa także, że dochody z programu 500 plus nie powinno być wliczane do dochodu.

Dyrektor ds. komunikacji w Auchan Retail Polska Dorota Patejko napisała, że "Pracownicy, którzy chcą skorzystać ze świadczeń funduszu socjalnego składają swoją prośbę do członków komisji socjalnej wraz z dobrowolną deklaracją o dochodach w przeliczeniu na członka rodziny" . Podkreśliła, że oświadczenia nie są wymuszane i że Auchan respektuje prawo dotyczące Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

#Pracy i Polityki Społecznej #Ministerstwo Rodziny #"Rodzina 500" #Auchan

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

ES
Wczytuję ocenę...
Wideo