Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Dziś Środa Popielcowa

Środa Popielcowa z rytem posypania głów popiołem rozpoczyna okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu.

swietabarbara.pl
Środa Popielcowa z rytem posypania głów popiołem rozpoczyna okres czterdziestodniowego Wielkiego Postu. Pierwsza, jaką znamy, wzmianka o 40-dniowym poście pojawia się w wielkanocnym liście Atanazego z Aleksandrii z 334 roku. Pod koniec IV wieku praktyka Wielkiego Postu była znana zarówno w Jerozolimie, jak i w Rzymie. Dlaczego właśnie 40 dni? Otóż w Biblii liczba 40 oznacza czas przemiany przed jakimś ważnym wydarzeniem zbawczym. I tak 40 dni trwał potop, po którym Bóg zawarł przymierze z ludzkością, 40 lat Izraelici chodzili po pustyni, zanim weszli do Ziemi Obiecanej - czytamy w Tygodniku Idziemy. 

„Pamiętaj na wszystkie drogi, którymi cię prowadził Pan, Bóg twój, przez te czterdzieści lat na pustyni, aby cię utrapić, wypróbować i poznać, co jest w twym sercu...”  - czytamy w Księdze Powtórzonego Prawa. Również 40 dni i nocy szedł Eliasz na górę Horeb, gdzie Bóg objawił mu się w szmerze łagodnego powiewu  i 40 dni pościł Jezus na pustyni, gdzie kusił Go diabeł. Kościół zaprasza nas, by w Wielkim Poście wejść – poprzez różne praktyki – w duchowy sens tamtych biblijnych wydarzeń. 

"Co znaczą słowa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, które wypowiada kapłan przy posypywaniu głów popiołem? Najpierw trzeba te słowa usłyszeć, tak aby rezonowały w naszym wnętrzu. Przy czym trzeba sobie uświadomić, że tak naprawdę kieruje je do mnie sam Jezus. Warto w Środę Popielcową, a potem w całym okresie Wielkiego Postu, znaleźć trochę czasu, aby zadać modlitewne pytanie: Boże, co powinienem zmienić w moim życiu? Poddajmy się osądowi własnego sumienia i Ewangelii. Nawrócić się można od czegoś i ku czemuś. Te zwroty „od” i „ku” mogą dotyczyć spraw zasadniczych (jak to np. było z Szawłem, który stał się św. Pawłem), ale też spraw całkiem małych, a wartych podjęcia. Czyż bowiem nasze codzienne życie nie składa się z tych małych spraw? Pościmy z różnymi intencjami, a Bóg w odpowiedzi na nasze duchowe, wyrażone przez post nastawienie, udziela nam różnych łask" - pisze jezuita ks. Dariusz Kowalczyk. 

 

 Źródło: idziemy.pl,niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
JW
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo