Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Zapewnić bezpieczeństwo energetyczne

Nie istnieje bezpieczeństwo kraju, jeśli nie ma bezpieczeństwa energetycznego. Sprawy związane z energetyką mają nie tylko charakter strategiczny, ale i fundamentalny.

ETR; creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en
Nie istnieje bezpieczeństwo kraju, jeśli nie ma bezpieczeństwa energetycznego. Sprawy związane z energetyką mają nie tylko charakter strategiczny, ale i fundamentalny. Powołanie nowego Ministerstwa Energii dowodzi znaczenia, jakie należy przywiązywać do tej działalności. Za ważną koncepcję należy uznać ideę tworzenia grup paliwowo-energetycznych - napisał w swoim stanowisku Instytut Biznesu.

Według IB zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to zagadnienie złożone: „Kluczowe znaczenie ma zapewnienie surowcowe. Specyfikę krajowej gospodarki, w porównaniu z innymi gospodarkami europejskimi, stanowi jej oparcie na węglu. Jest to surowiec strategiczny, zaspokajający blisko 60% zapotrzebowania energetycznego kraju. Kondycja polskiego górnictwa ma więc ogromny wpływ na całą gospodarkę narodową”.

A to właśnie węgiel, pisze dalej Instytut, „będzie głównym paliwem dla polskiej gospodarki i pozostanie źródłem bazowym dla systemu elektroenergetycznego i ciepłowniczego w średnioterminowej perspektywie. Nie ma możliwości nagłego odejścia od niego, choćby z przyczyn infrastrukturalnych”.

„Obecny, najważniejszy problem polskiego górnictwa stanowi jego niekonkurencyjność cenowa” - zauważa IB. „Jest ona związana ze spadkiem cen na surowce, w tym również energetyczne, która doprowadziła do sytuacji, że na rynek trafia znacząca ilość paliwa z importu. Nawet po doliczeniu kosztów transportu jest on tańczy od wydobywanego w kraju. Przyczyną takiego stanu rzeczy są wieloletnie zaniedbania w inwestowaniu w nowoczesne metody wydobywcze, wydobywanie paliwa z kosztownych i ryzykownych złóż oraz wysokie osobowe koszty produkcji. Niemniej trudno uznać za prawdziwą rozpowszechnianą tezę o nieefektywności polskiego rynku wydobywczego i konieczności jego likwidacji”.

Gdyby tak było - twierdzi dalej Instytut - Kopex nie planowałby budowy kopalni w Przyciszowie. Inwestycja ta ma kosztować 1,7 mld zł. Przewidywany okres eksploatacji złoża wynosi 30 lat. Innym przykładem może być australijska Grupa Balamara, która w Polsce działa poprzez swoją spółkę Coal Holding, inwestując w budowę nowej kopalni w Nowej Rudzie ok. 300-500 mln zł.

„Za ważną, słuszną i interesującą koncepcję należy uznać ideę tworzenia grup paliwowo-energetycznych” - zaznacza Instytut Biznesu. „Grupa paliwowo-energetyczna posiada własne złoża i potrafi je eksploatować na swoje potrzeby. Pozwala to na kontrolowanie całego łańcucha wartości i daje niezależność energetyczną. Dostawa paliwa do elektrowni z własnych zakładów wydobywczych zmniejsza ryzyko m.in. tzw. blackoutu, ponieważ przedsiębiorstwo zmniejsza swoją zależność od dostawców surowca [...] Funkcjonowanie grupy paliwowo-energetycznej jako jednego organizmu zapewnia pełen łańcuch wartości, od wydobycia do sprzedaży energii i ciepła. Taką strategię przyjmują przedsiębiorstwa energetyczne na całym świecie” - pisze IB. „Podobnie dzieje się w Polsce. Do Taurona należą kopalnie w Libiążu, Jaworznie i Nowe Brzeszcze. Enea przejęła kopalnię Bogdanka” - dodaje.

„Budowanie silnych grup paliwowo-energetycznych stanowi szansę dla polskiej energetyki na ekspansję zagraniczną i rywalizację z zachodnimi koncernami. Pojawiające się negatywne oceny, dotyczące grup paliwowo-energetycznych, pochodzą ze środowisk inwestorskich, dla których energetyka przez lata była stabilnym instrumentem dochodowym, pochodzącym z dywidendy. Trudno jest im akceptować sytuację, w której zyski, zamiast być wypłacane akcjonariuszom, przeznaczone będą na inwestycje. Jednakże strategie dotyczące energetyki nie mogą być podporządkowane doraźnym rachubom ekonomicznym, lecz uwzględniać sytuację w dłuższej perspektywie czasowej”

- podkreśla Instytut Biznesu.

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MP
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo