Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Debata prezydencka 2015 w TVN. NASZA RELACJA

W czwartek, 21 maja, o godz.

twitter.com/tvn24/print screen
W czwartek, 21 maja, o godz. 19.35 w TVN, TVN24 oraz w TVN24BiŚ rozpocznie się druga – i zarazem ostatnia – z telewizyjnych debat Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego. Relację z przedwyborczego starcia obydwu kandydatów relacjonował będzie również portal niezalezna.pl. Czwartkowe spotkanie obu kandydatów na prezydenta RP może okazać się najgorętszym momentem kampanii wyborczej i zadecydować o zwycięstwie jednego z nich. Druga tura wyborów już w najbliższą niedzielę.

 

21:23
Pierwszy tekst po zakończeniu debaty. (CZYTAJ WIĘCEJ)

20:54
Koniec debaty. Zostańcie państwo z nami. Zaraz komentarze.

20:52
- Chcemy dobrych zmian na lepsze, ale one są możliwe tylko wtedy, gdy będziemy podążać za zmianami zbliżającymi nas do Zachodu. Wybory to nie randka w ciemno, to decyzja o tym, kto będzie sternikiem - powiedział w oświadczeniu Bronisław Komorowski.

20:50
- Słyszeliście różne dziwne wystąpienia pana Komorowskiego. Ja słucham tego, co mówią do mnie moi Rodacy, to oni są moimi ekspertami. Jesteśmy wielką wspólnotą, jest nas 38 mln obywateli. Nie powinniśmy pozwolić, by prezydentem był człowiek, który spycha ludzi na margines i wymachuje pięścią na spotkaniach - powiedział na koniec Andrzej Duda.

20:48
Oświadczenia na koniec.

20:47
Komorowski zaatakował również Krzysztofa Szczerskiego. Ten od razu zareagował:20:45
Komorowski pyta o wypowiedzi prof. Krystyny Pawłowicz. - To ja mam być prezydentem RP i to ja będę odpowiadał za to, jak będę działał - odpowiedział Duda.

20:43
Komorowski: Pan poseł chciałby zaprosić Putina? Po raz pierwszy taka ilość prezydentów i premierów rozważała losy naszej części Europy.

20:42
Pyta Duda: Ilu przywódców państw, które były w koalicji antyhitlerowskiej,wzięło udział w uroczystości 70. rocznicy II wojny światowej?

20:42
Pojawiają się na twitterze, sugestie że pytanie o przyjęcie syryjskich chrześcijan było ustawione.

20:41
Polskę powinno być stać na przyjęcie syryjskich chrześcijan, ale zgodnie z procedurami - powiedział Komorowski i zaatakował Dudę.

20:38
Justyna Pochanke pyta: Czy przyjmiemy Syryjskich chrześcijan do Polski, którym grozi ścięcie maczetą? - Chciałbym, by ta wspólnota ludzi ciemiężonych mogła się osiedlić w naszym kraju, bo Polacy są życzliwi i dobrzy - odpowiedział Duda.

20:37
- To nie może być polityka zgadzania się na wszystkie rozwiązania, które mogą być dla nas niekorzystne, jak limity emisji CO2 - ripostuje Duda.

20:35
Trzecie pytanie o mainstream: płynąć z nim czy tworzyć własny nurt? Komorowski: - Nieważne czy płynąć, czy iść. Ważne, byśmy skutecznie działali na rzecz interesów Polski w UE. Np. Trójkąt Weimarski.

20:34
Marta Kaczyńska komentuje debatę prezydencką:20:32
- No prawie gołąb - zareagował Komorowski. To był nie gołąb tylko gong - przerwała Komorowskiemu, Pochanke.

20:31
Trzeba podjąć negocjacje z NATO, ale do tego trzeba zmiany, odwagi - dodał Duda.

20:30
Andrzej Duda: Polacy potrzebują dziś pokoju i spokoju. Jako prezydent będę słuchał obywateli w tej sprawie. Potrzeba skutecznej polityki międzynarodowej.

20:28
Trwa pytanie o politykę wobec Putina. A tak rosyjskie media reagują na kandydaturę Bronisława Komorowskiego. Rosyjska prasa pisze: „Nie byłby najgorszym wariantem”. (CZYTAJ WIĘCEJ)

20:27
- Polska powinna zabiegać - jeśli Rosja zweryfikuje swoją polityką - o współpracę z Rosją. Nie można się ustawiać jako wróg Rosji - odpowiedział Komorowski.

20:26
Trzecia runda. Pytania zadaje Justyna Pochanke. Pierwsze pytanie o politykę wobec Rosji. Odpowiada Bronisław Komorowski.

20:25
Duda ripostuje: Za pana czasów, pana rządu, ulgi podatkowe były teoretyczne i dotyczyły najbogatszych. W tym roku z tej ulgi skorzysta milion polskich rodzin i to tych mniej zamożnych.

20:23
- Podpisałem 17 ustaw zmniejszających podatki. W tym ulgi podatkowy dla osób wychowujących dzieci - odpowiedział Komorowski.

20:22
Andrzej Duda pyta o obietnice z poprzedniej kampanii i o ustawy podwyższające podatki. - Ile w okresie 5 lat prezydentury podpisał pan ustaw podwyższających podatki w Polsce? - pytał.

20:19
Celna odpowiedź Andrzeja Dudy: Polskie uzbrojenie powinno być tak realizowane, by jak najwięcej zostało w Polsce - tu potrzebujemy miejsc pracy.

20:17
Komorowski: W ostatnich latach 66 proc. pieniędzy wydawanych na modernizację armii trafia do polskiego przemysłu. Złote myśli Bronisława Komorowskiego: "Po co sie kupuje broń dla żołnierza. Żeby walczyć".

20:16
Teraz pytanie o politykę modernizacji armii.

20:15
Komorowski: bezrobocie w Polsce spada i nie można być na to ślepym.

20:13
Pytanie jak pomoc najuboższym. - Od 2007 r. liczba Polaków, którzy zarabiają najniższą możliwą pensję, podwoiła się - powiedział Duda. - Potrzebne jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku - zgłoszę taką ustawę. Druga sprawa: ulga na dzieci dla rodzin najbiedniejszych.

20:10
Duda: Człowiek, który przez 5 lat urząd prezydenta podważa obowiązek poprzedniego prezydenta jako strażnika konstytucji. Państwo polskie powinno już dawano pomóc frankowiczom, w 60 proc. umów zawiera klauzule zatajone

20:09
Pytanie o pomoc frankowiczom: - Renacjonalizacja banków to kupienie banków. Polska utrzymuje kontrolę nad bankami. To Duda chciał wyłączyć spod nadzoru SKOK - powiedział prezydent.

20:07
Komorowski atakuje: By pokryć pana propozycję, należałoby podnieść składki młodych ludzi od stycznia już o 500 zł! Ja proponuję rozwiązanie rzeczywiste.

20:05
Bogdan Rymanowski, pierwsze pytanie: o obniżenie wieku emerytalnego lub emeryturę po 40 latach pracy - czy to jest realistyczne?  - Rozmawiałem z przedstawicielami zw. zawodowych i trzeba to połączyć ze zmianą składek - powiedział Duda.

20:04
Pierwsze komentarze:20:02
Runda II polityka społeczna i gospodarcza.

19.58
Zakończyła się pierwsza runda pytań.

19:57
- To pan wychodził na święto z czekoladowym orłem. (...) To pan jako prezydent RP powinien godła strzec i nie dopuścić do czekoladowego orła. Kotylionik i balonik - śmiali się ludzie - powiedział Duda.

19.56
Pytania wzajemne. Komorowski pyta o swoją ustawę ws. orła na koszulkach polskiej reprezentacji. – Dlaczego był pan przeciw – zapytał Dudę.
- To pan, jako prezydent powinien strzec godła – zauważył Duda i przypomniał czekoladowego orła.
- Sami państwo widzicie, orzeł może być tylko pisowski – odpowiedział Duda.
- To pan powiedział, że nie zawetował szkodliwych dla społeczeństwa ustaw PO, żeby nie wkładać kija w szprychy. To pan był partyjnym prezydentem – powiedział Duda.

19.51
Olejnik pyta o holokaust i Jedwabne.
- Polacy powinni pamiętać o niechwalebnych wydarzeniach, ale podkreślać, że Polska była jedynym krajem, gdzie byłą kara śmierci za pomoc Żydom – mówi Komorowski.
- To nie kto inny napisał w liście, że Polacy to naród sprawców – przypomniał Duda. – Jest potrzeba stworzenia nowej instytucji (…) która będzie stawać w obronie Polski – dodał.

19.47
Pytanie o Smoleńsk i kwestię wybuchu na pokładzie tupolewa oraz zwrot skrzynek i wraku Polsce.
- Jeśli chodzi o przyczyny, patrzę na to jako prawnik. Głównych dowodów w Polsce nie ma - mówi Duda. - Powinniśmy też zabiegać o wsparcie na arenie międzynarodowej, bo to wstyd, jak działa państwo - dodaje.

- Widzicie państwo, można siać zamęt - odniósł się do wypowiedzi Dudy Komorowski. I znów atak na PiS i Andrzeja Dudę.

19.42
Duda, po odpowiedzi na pytanie, przypomina kłamstwo Komorowskiego dotyczące rzekomego blokowania etatu na UJ.

19.41
Pytanie o referenda ws. JOW, in vitro i związki partnerskie. Komorowski znów krytykuje PiS i Andrzeja Dudę.

19.39
Pierwsza pyta Monika Olejnik. Pytanie dotyczy ewentualnej ustawy in vitro.
- Polska nie jest państwem wyznaniowym, ale jest konstytucja, a konstytucja powinna być przestrzegana. Pan prezydent podpisywał ustawy niezgodne z konstytucją - mówi Andrzej Duda.
Komorowski, zamiast odpowiadać na pytanie, zaatakował Dudę.


19.35
Rozpoczęła się debata. Kandydaci podali sobie ręce na powitanie.

19:28
W budynku TVN jest też już Bronisław Komorowski.

19:24
Jesteśmy już po materiale redaktora Sobieniowskiego w "Faktach". Było o Smoleńsku i Andrzeju Dudzie....19:17
Pierwszy pod studio TVN przyjechał Andrzej Duda.19.09
Tak wygląda studio, w którym niedługo rozpocznie się ostatnia debata tej kampanii.


fot. twitter.com/tvn24/print screen

19.05
Gęstnieje tłum przed siedzibą TVN. Zwolennicy Andrzeja Dudy mają biało-czerwone flagi. Jest też transparent z hasłem: „Dlaczego zabrano CBŚ śledztwo w sprawie Fundacji Pro Civili?”.


fot. twitter.com/TraczMichal/print screen

18.57
Portal niezalezna.pl dotarł tajnej instrukcji PO, dotyczącej debaty w TVN. Współpracownicy Bronisława Komorowskiego wysłali komunikat, jak zachowywać się w trakcie debaty telewizyjnej na popularnych portalach społecznościowych: Facebook i Twitter. Tutaj więcej na ten temat: Mobilizują swoich w Internecie. Ujawniamy tajną instrukcję PO na debatę TVN

18.50
Do debaty trochę ponad pół godziny. Przed siedzibą TVN gromadzi się coraz więcej ludzi.


fot. twitter.com/leskiewicz/print screen

18.30
Do rozpoczęcia debaty pozostała już tylko godzina.

16.34
Przed czwartkową debatą jeden z internautów – Tomasz Smykowski – postanowił zweryfikować narrację Komorowskiego w krótkiej analizie, w której wytknął kandydatowi PO fałsz i manipulacje. Więcej tutaj: Przed debatą w TVN: Internauta obnaża fałsz i manipulacje Bronisława Komorowskiego

16.15
Andrzej Duda ma kilkuprocentową przewagę nad Bronisławem Komorowskim w ostatnim przedwyborczym sondażu sporządzonym przez CBOS – sondażownię znaną dotychczas z badań, w których to strona rządowa miała przewagę nad opozycją. Kandydat PiS trzy dni przed drugą turą wyborów prezydenckich prowadzi czterema punktami.
 

Ubiegłotygodniowe spotkanie kandydatów w TVP przyciągnęło przed ekrany telewizorów ponad 10 milionów Polaków. Druga z debat Dudy i Komorowskiego może również spotkać się ze sporym zainteresowaniem, a to co się w jej czasie wydarzy, może zadecydować o wyniku głosowania, które odbędzie się w najbliższą niedzielę, 24 maja.

Jak informuje TVN24, 70-minutowa debata będzie podzielona na trzy bloki tematyczne.

Pytania dotyczące polityki będzie zadawać Monika Olejnik, o gospodarkę i sprawy społeczne zapyta Bogdan Rymanowski, a o politykę zagraniczną Justyna Pochanke. Dziennikarze zadadzą po cztery te same pytania, a na koniec każdego bloku kandydaci zadadzą sobie po jednym pytaniu.

Podsumowaniem debaty będą dwuminutowe oświadczenia Andrzeja Dudy i Bronisława Komorowskiego.

 Źródło: TVN24,niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

plk
Wczytuję ocenę...
Wideo