Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Powstało Biuro Kontroli Wyborów

W związku z wieloma nieprawidłowościami, do których doszło podczas ostatnich wyborów samorządowych, Prawo i Sprawiedliwość powołało Centralne Biuro Kontroli Wyborów, które ma zapewnić prawidło

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska
W związku z wieloma nieprawidłowościami, do których doszło podczas ostatnich wyborów samorządowych, Prawo i Sprawiedliwość powołało Centralne Biuro Kontroli Wyborów, które ma zapewnić prawidłowy przebieg zbliżających się wyborów prezydenckich, a jesienią również parlamentarnych. O konieczności prowadzenia takich działań poseł GRZEGORZ SCHREIBER (PiS) rozmawia z DOROTĄ ŁOMICKĄ.

Czym jest Centralne Biuro Kontroli Wyborów?
To powołany przez Prawo i Sprawiedliwość organ, który zajmuje się przygotowaniem kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, kandydatów na mężów zaufania. W tej chwili w każdym okręgu wyborczym mamy już powołanego koordynatora, który będzie odpowiedzialny za prowadzenie tych działań na terenie swojego okręgu. Nie możemy dopuścić do kolejnego zafałszowania wyborów. Zapraszamy do współpracy wszystkie organizacje społeczne, stowarzyszenia i osoby fizyczne, którym zależy na tym, by tym razem wybory przebiegły uczciwie.

Jak można się włączyć w te działania?
W każdym okręgu wyborczym mamy swojego koordynatora, do którego można się zgłosić. W najbliższych dniach na naszych stronach internetowych [np. www.pis.org.pl] opublikowane zostaną pełne listy zawierające namiary na poszczególnych koordynatorów. Bardzo zależy nam na tym, by jak najwięcej osób włączyło się w działania kontrolujące przebieg wyborów. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że wszystko odbędzie się tak jak należy.

Dlaczego kontrola wyborów jest tak ważna?
Każde, nawet najdalej idące podejrzenie o to, że wybory mogą być nieuczciwe, jest podważeniem filarów demokracji. To, że do dzisiaj w wielu miejscach w Polsce nie ma oficjalnych wyników wyborów – nie mówiąc już o ogromnej liczbie głosów nieważnych, co Państwowa Komisja Wyborcza uznała za coś zupełnie normalnego – to wszystko, co obserwowaliśmy podczas ostatnich wyborów samorządowych, potwierdziło konieczność przeprowadzenia takiej kontroli. Wbrew temu, co twierdzi PKW, nie uważamy tego za normalne w demokratycznym kraju.

A co z proponowanymi przez PiS zmianami w kodeksie wyborczym, które na początku grudnia ub.r. Sejm odrzucił? Chcieli Państwo m.in. przyznania takich samych kompetencji członkom obwodowych komisji wyborczych i mężom zaufania, wprowadzenia przezroczystych urn czy zainstalowania monitoringu w siedzibach komisji.
Zwróciliśmy się w tej sprawie bezpośrednio do obywateli. Powstała społeczna inicjatywa ustawodawcza „Uczciwe wybory” – obywatelski projekt zmian w kodeksie wyborczym podpisany przez ponad 100 tys. obywateli trafił już do marszałka Sejmu. Jednak zanim zmiany wejdą w życie, konieczne są inne działania, które zapewnią uczciwy przebieg zbliżających się wyborów prezydenckich, m.in. właśnie kontrola społeczna.

ZOBACZ PEŁNĄ LISTĘ KOORDYNATORÓW (KLIKNIJ OBRAZEK, ABY POWIĘKSZYĆ):

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Dorota Łomicka
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo