298 ofiar zestrzelonego pasażerskiego Boeinga – NASZA RELACJA NA ŻYWO

We czwartek późnym popołudniem w okolicach miasta Torez – niedaleko Doniecka - rozbił się Boeing-777 malezyjskich linii lotniczych.

Twitter
We czwartek późnym popołudniem w okolicach miasta Torez – niedaleko Doniecka - rozbił się Boeing-777 malezyjskich linii lotniczych. Amerykańskie władze mówią, że maszynę trafiła rakieta ziemia powietrze. Ukraina już zatrzymała podejrzanych o zestrzelenie samolotu.

19:25
Rosyjscy terroryści przeszkadzają ekspertom OBWE poruszanie się po miejscu tragedii. Wysłannicy OBWE relacjonują, że "nie mają wystarczającej swobody".

18:54

Dziwaczne, bardzo ostrożne wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego. "My się w tym w pełni zgadzamy, my też widzimy ten problem, problem skutków zestrzelenia samolotu pasażerskiego nad Ukrainą wschodnią, jako problem globalny" - powiedział m.in. Komorowski. A także: "Ważne jest to, abyśmy konsekwentnie - i Polska będzie to czyniła - wskazywali na konieczność trwałego rozwiązania sytuacji konfliktu na wschodniej Ukrainie poprzez likwidację źródła konfliktu, który zaowocował przecież działaniami separatystów, a więc pośrednio zaowocował również zestrzeleniem samolotu malezyjskich linii lotniczych".

18:33
A Korwin-Mikke powtarza już wersję zdarzeń, która pojawiała się wczoraj w rosyjskich mediach. "Najbardziej prawdopodobna hipoteza jest taka, że Ukraińcy mieli zestrzelić samolot z panem Putinem. Tylko się pomylili niestety, biedaki. Nie widzę innego wyjaśnienia" - powiedział lider Nowej Prawicy.

18:20
"Wczorajszy dzień za sprawą strącenia samolotu przez separatystów na Ukrainie był bardzo niekorzystny dla walut naszego regionu, w tym także dla złotego. Kurs USD/PLN dotarł w okolice miesięcznego maksimum i mimo, że początek dzisiejszej sesji przyniósł lekkie odreagowanie i umocnienie naszej waluty to końcówka sesji wygląda nieco inaczej i ponownie zbliżyliśmy się w rejon 3.07. Kurs EURPLN około godziny 16:30 kształtuje się na poziomie 3,144" - pisze dziś analityk finansowy XTB Łukasz Banach.

18:17
Według Radosława Sikorskiego "Ukraina musi odzyskać kontrolę nad miejscem upadku samolotu". Ten sam Sikorski był zadowolony z wyników badań komisji, która nie uzyskała kontroli ani nad miejscem katastrofy smoleńskiej, ani nad wrakiem Tu-154, ani nad czarnymi skrzynkami.

18:15
Wstępne dochodzenie w sprawie zestrzelenia samolotu wszczął belgijski prokurator federalny. Na pokładzie Boeinga zginęło 6 Belgów. Według rzecznika prokuratora fakty wskazują na "morderstwo".

18:09
Grupa separatystów nie mogła działać bez pomocy ze strony Rosji - mówi Obama. Wymienia też nazwisko Putina jako osoby, która ma największy wpływ na to, co dzieje się na Ukrainie. 

18:06

Obama: nie będziemy podejmowali kroków, póki nie zakończy się śledztwo.

18:03
Według Obamy za wcześnie mówić o intencjach osób, które zestrzeliły samolot. Prezydent USA podkreślił, że nie może powiedzieć, że wydarzyło się to przez pomyłkę. "Powinno się to okazać w następnych dniach i tygodniach" - oświadczył.

18:00

Obama mówi, że rozmawiał z Władimirem Putinem i że powiedział mu, iż pokój musi zostać przywrócony. "Przemoc i konflikty prowadzą do nieprzewidzianych konsekwencji" - dodał amerykański prezydent.

17:58
Barack Obama wzywa do pełnego i rzetelnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności tragedii Boeinga 777. Mówi też o tym, że separatyści nieustannie byli zaopatrzani w broń przez Rosję, także w rakiety przeciwlotnicze. Rakieta została odpalona z terenów kontrolowanych przez rosyjskich separatystów - stwierdził amerykański przywódca.
17:57
USA stoją "ramię w ramię" z Holandią jako najgorzej doświadczonym krajem w tej katastrofie - zapewnia Obama.

17:56
Obama nie ma wątpliwości, że samolot został zestrzelony. "Dowody wskazują, że samolot zestrzelili rosyjscy separatyści" - mówi. Na pokładzie Boeinga 777 był przynajmniej jeden obywatel USA - zaznacza.

17:55
Rozpoczęła się konferencja Baracka Obamy.

17:25

Przy okazji zestrzelenia malezyjskiego Boeinga możemy obserwować dawno niewidzianych osobników. - MAK to byłby zły scenariusz wyjaśniania katastrofy - tak w telewizji Superstacja mówił o tragedii na Ukrainie pułkownik Edmund Klich, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, akredytowany przy MAK podczas wyjaśniania katastrofy smoleńskiej. Klich dodał, że najlepszym rozwiązaniem byłaby... komisja międzynarodowa. 

16:43
Amerykański sekretarz transportu Anthony Foxx powiedział, że jest zaniepokojony brakiem poważnego śledztwa w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu.

16:28

Brytyjski przedstawiciel w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że przed strąceniem malezyjskiego Boeinga terroryści w podobny sposób zniszczyli kilka innych samolotów.16:27
Tragiczna sytuacja w opanowanym przez rosyjskich terrorystów Ługańsku. W mieście giną cywile, nie ma elektryczności i wody. Płonie też główna rafineria obwodu ługańskiego.

16:17
Przemawia premier Holandii Mark Rutte. "Jeśli będziemy mieli pewność, że był to atak, osobiście dopilnuję, by sprawcy zostali ukarani" - mówi.

16:14
Rada Bezpieczeństwa ONZ wezwała do przeprowadzenia międzynarodowego, niezależnego śledztwa w sprawie zestrzelenia malezyjskiego Boeinga na terytorium Ukrainy.
Wcześniej przedstawiciele Rady uczcili pamięć ofiar tragedii minutą ciszy.15:55
Dziś w Kijowie pojawią się holenderscy specjaliści z zakresu medycyny sądowej.

15:54
O godz. 17:30 polskiego czasu oświadczenie ws. zestrzelonego Boeinga wyda prezydent USA Barack Obama.

15:48
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy publikuje nowe taśmy z podsłuchanymi rozmowami separatystów.
Jak informuje RMF FM - to nagrania rozmów separatystów z oficerami rosyjskiego wywiadu. Z taśm wynika, że to Rosjanie decydowali, gdzie ma być rozmieszczona bateria rakiet. Świadczy o tym m.in. dialog Siergieja Piotrowskiego ps. Chmurnyj, oficera GRU, z donieckim bojownikiem, którego określono mianem "Buriat".
Fragment rozmowy (za rmf24.pl):
- Halo, Nikołajewicz, a dokąd mamy wieźć tę piękność?
- Którą tę?
- Tak, co ją przywiozłem, ja właśnie w Doniecku.
- M, MB?
- Tak, Buk, Buk.
- Zrozumiałem. Ona jest z ekipą?
- Tak.
- Nie trzeba jej nigdzie chować, ona zaraz pójdzie tam. Zrozumiałeś gdzie.


15:29
Portal kresy24.pl za malezyjską prasą: Wśród ofiar tragicznego lotu była babcia premiera Malezji - 83-letnia Najib Tun Razak. Na pokładzie malezyjskiego Boeinga 777, który został wczoraj zestrzelony we wschodniej Ukrainie, było 41 innych poddanych królestwa Malezji.

15:26
Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji: "Rakieta, przekazana bez najmniejszych wątpliwości na rozkaz Putina terrorystom, trafia w samolot z kilkuset europejczykami na pokładzie. [...] Główny winowajca siedzi na Kremlu, ale bez wspólników w Berlinie, Brukseli, Rzymie, jest mało prawdopodobne, że kremlowski wampir ośmieliłby się wychodzić codziennie na krwawe polowanie” (za portalem kresy24.pl).

15:19
Jak donosi "Wprost" za portalem TV.ua, Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o tym, że zatrzymała dwóch rosyjskich obywateli na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Są oni podejrzewani o obsługiwanie wyrzutni rakietowej Buk, z której wystrzelona rakieta strąciła samolot pasażerski Boeing 777 linii Malaysian Airlines.

14:40
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy opublikowało film na którym widać jak jeden z zestawów rakietowych "BUK" zmierza w kierunku granicy z Rosją. Dociekliwi internauci zauważyli że na wyrzutni brakuje jednej rakiety.14:28
Podczas konferencji prasowej wiceszef Malaysia Airlines stwierdził, że najważniejsza jest teraz opieka nad rodzinami ofiar. Podkreślił jednocześnie, że ich samolot korzystał z dozwolonego korytarza nad Ukrainą. - Z tego korytarza korzystało wiele linii lotniczych - powiedział przedstawiciel linii lotniczych.

14:07
- Mamy do czynienia z aktem terroru, nawet jeśli sprawcy będą tłumaczyć ze była to pomyłka – powiedział dziś Donald Tusk odnosząc się do zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad terytorium Ukrainy. - Żadne samoloty LOT nie latają nad tym terytorium niezależnie od celu tego lotu – zapewniał premier.

14:04
Na oficjalnej stronie prezydenta Bronisława Komorowskiego pojawiła się depesza do Prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Dziś prezydent pisze o zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego. Wczoraj Bronisław Komorowski katastrofę nazywał "tragicznym w skutkach wypadkiem". (ZOBACZ WIĘCEJ)

13:10
Premier Australii Tony Abbott oświadczył: To rosyjskie marionetki, uzbrojeni w rosyjską broń popełniają straszne przestępstwa.

13:03
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow ustosunkował się do ukraińskich dowodów ws. zestrzelenia malezyjskiego samolotu. - Przez ostatnie miesiące, było wiele nie zgodnych z prawdą wiadomości z Kijowa - powiedział Ławrow. Słowa ministra przytacza agencja Reuters.

12:48
MAK uważa, że dochodzenie ws. zestrzelenia malezyjskiego Boeinga powinno być prowadzone zgodnie z załącznikiem 13. do konwencji chicagowskiej, czyli na tych samych zasadach, co w przypadku katastrofy smoleńskiej. (CZYTAJ WIĘCEJ)

12:37
Terroryści wywożą z terytorium Ukrainy zestawy rakietowe "BUK". Załadowane ciężarówki jadą w kierunku granicy z Rosją - podało ukraińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Ukraińskie MSW publikuje film. ZOBACZ WIDEO12:30
Ukraińska Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że zidentyfikowała trzech członków zestawu rakietowego, z którego wystrzelono rakietę w kierunku Boeinga 777.

12:17
Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim wystosowała oświadczenie w związku z katastrofą malezyjskiego samolotu:

Delegacja wyraża najwyższe potępienie aktu bezprzykładnej agresji, jakim było zestrzelenie cywilnego samolotu w okolicach Doniecka we Wschodniej Ukrainie. Samolot został strącony na wysokości ponad 10000 m, co oznacza, że użyta została zaawansowana broń. Opowiadamy się za przeprowadzeniem międzynarodowego śledztwa przy pełnym dostępie do wraku i innych kluczowych dowodów, m.in. czarnych skrzynek.

11:52
Paweł Gubariew, jeden z liderów terrorystów z Doniecka jest na miejscu upadku samolotu.


(foto: twitter.com/p_pieniazek)

11:33
„Eksperci” od lotnictwa, którzy jednym głosem mówili ws. katastrofy smoleńskiej – brzoza, wywieranie presji na pilotów itp. – również w przypadku zestrzelenia malezyjskiego Boeinga są wyjątkowo zgodni. (CZYTAJ WIĘCEJ)

11:31
Amerykanie są w posiadaniu dowodów, że katastrofę, do której doszło wczoraj na terenie Ukrainy, spowodowała rosyjska rakieta. (CZYTAJ WIĘCEJ)

11:22
Rada bezpieczeństwa i obrony Ukrainy opublikowała aktualną mapę przedstawiającą stan wojny na wschodzie Ukrainy. Kolor różowy pokazuje teren kontrolowany przez terrorystów. Czerwona strzałka wskazuje ruch wojsk ukraińskich. Można przypuszczać, że siły ukraińskie starają się odciąć terrorystów od granicy z Rosją.11:20
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wszczęła śledztwo w sprawie zestrzelonego malezyjskiego samolotu z artykułu o terroryzmie - podała "Ukraińska Prawda".

11:08
- Jak najszybciej potrzebne jest międzynarodowe śledztwo. Do tego potrzebne jest zawieszenie broni. Wszystko wskazuje, że samolot został zestrzelony. Chodzi również o odpowiedzialność Rosji za to co się dzieje na Ukrainie. Nalegam, aby Rosja włączyła się w rozwiązanie konfliktu, aby na drodze dyplomatycznej rozwiązać spór – powiedziała podczas konferencji prasowej kanclerz Niemiec Angela Merkel.

10:52
USA Today opublikowało grafikę pokazującą sekwencje zdarzeń przed zestrzeleniem malezyjskiego samolotu. 14 lipca w rejonie Ługańska terroryści zestrzelili ukraiński wojskowy samolot transportowy. Dwa dni później 16 lipca spadł ukraiński myśliwiec Su25. Wczoraj 17 lipca terroryści zaatakowali pasażerski samolot.10:40
- To przestępstwo międzynarodowe, za które powinno się odpowiadać przed trybunałem w Hadze - powiedział premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk podczas konferencji prasowej. - Wszystkie czerwone linie zostały przekroczone. Ta wojna jest przeciwko Ukrainie i Europie. Po tym jak terroryści zestrzelili malezyjski samolot to jest również wojna przeciwko światu - powiedział premier.

10:30
Na konferencji prasowej linii Malaysia Airlines podano listę pasażerów będących na pokładzie Boeinga:

Holandia 173; Malezja 44; Australia 27; Indonezja 12; Wielka Brytania 9; Niemcy 4; Belgia 4; Filipiny 3; Kanada 1; Nowa Zelandia 1; Jeszcze nie zidentyfikowano: 20;
 
Jednostka Malaysia Airlines została zestrzelona - twierdzi minister transportu z Malezji. Dodaje, że popierają przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa.
 
Malezyjskie linie potwierdzają, że lot odbywał się dozwolonym korytarzem powietrznym nad Ukrainą.
 
10:18
Prorosyjscy rebelianci we wschodniej Ukrainie mają na 2 do 4 dni zawiesić broń. Mają umożliwić badaczom pracę na miejscu, gdzie spadł samolot Malaysia Airlines. Według naukowców ciała pasażerów Boeinga 777 są rozmieszczone na obszarze w promieniu 12 km od miejsca katastrofy.

10:05
Na razie nie wiemy, co się stało - czytamy o przyczynach katastrofy na Ukrainie w dzisiejszej „Gazecie Wyborczej”. Gazeta z Czerskiej lansuje wersje Putina. (WIĘCEJ NA TEMAT)

9:50
Kolejne zdjęcie obrazujące transport rakiet przeciwlotniczych BUK.9:13
W sieci pojawił się film pokazujący transportery opancerzone, czołgi,ciężarówki z ciężkim karabinem maszynowym oraz lawetę z systemem obrony przeciwlotniczej "BUK"na drodze między miastami Torez i Śnieżne na Ukrainie. (ZOBACZ FILM)

9:10
Rosyjscy terroryści dopuścili międzynarodowych ekspertów do miejsca tragedii. Odnaleziono już 121 z 298 ciał - podaje wp.pl.

8:45
Jacek Saryusz-Wolski – europoseł Platformy Obywatelskiej – powiedział dziś na antenie TVN24, że jego zdaniem to Władimir Putin, stoi za tą tragedią.

8:30
Ratownicy na wschodniej Ukrainie znaleźli drugą czarną skrzynkę samolotu Malaysia Airlines.

8:10
Według prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina to... Ukraina jest winna zestrzelenia malezyjskiego Boeinga. Jak podaje swiat.newsweek.pl, Putin twierdzi, że gdyby Ukraińcy nie stawiali się separatystom i nie wznawiali działań zbrojnych przeciwko nim, nie doszłoby do tej tragedii.

7:57
Śledczy z FBI (Federalne Biuro Śledcze) i NTSB(Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu) zostali skierowani na miejsce zestrzelonego samolotu Malaysia Airlines - podaje PzFeed Top News.

7:45
W Iljiczewsku - mieście na Ukrainie w obwodzie odeskim – zbiórka na pomoc dla armii ukraińskiej.7:37
Aktualizacja co do liczby i narodowości ofiar na podstawie najnowszego zestawienia Malaysia Airlines (01:45 godzin holenderski czas):
 
Holandia 154;
Malezja 45 (z czego 15 załogi i 2 dzieci);
Australia 27;
Indonezja 12 (w tym 1 niemowlę);
Wielka Brytania 9;
Niemcy 4;
Belgia 4;
Filipiny 3;
Kanada 1;
Jeszcze nie zidentyfikowano: 41;

Razem 298 osób.

7:30
Samoloty większości światowych linii lotniczych omijają ukraińską przestrzeń powietrzną.7:20
Zespół OBWE jest w drodze na miejsce katastrofy.5:59
"New York Times" powołujący się na źródła w amerykańskich służbach specjalnych: rakieta, która trafiła Boeinga, była naprowadzana za pomocą satelity.

1:50
Agencja Reuters z nieoficjalnych źródeł: władze USA uważają, że malezyjski Boeing 777 został strącony rakietą ziemia-powietrze.

00:50
Według Putina to Ukraina ponosi odpowiedzialność za tragedię malezyjskiego samolotu, bo doszło do niej na ukraińskim terytorium. A co z katastrofą smoleńską, do której doszło na terytorium Rosji?

23:45
Pasażerski samolot malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony przez działających na terenie Ukrainy rosyjskich terrorystów. Jednak prezydent Bronisław Komorowski ma chyba wątpliwości. Katastrofę samolotu nazywa "tragicznym w skutkach wypadkiem". (CZYTAJ WIĘCEJ)

23:26
Amerykańska telewizja CNN pokazuje moment spadania malezyjskiego samolotu. Maszyna została prawdopodobnie trafiona w prawe skrzydło.23:00
Amerykański wywiad potwierdził, że samolot został zestrzelony rakietą ziemia-powietrze - podaje Wall Street Journal.

Na pokładzie pasażerskiego samolotu było 295 osób: 280 pasażerów i 15 członków załogi. Maszyna leciała z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Wszyscy ludzie znajdujący się na pokładzie zestrzelonego samolotu zginęli. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy oświadczył, że samolot został zestrzelony przez Rosjan 40 km od granicy z Federacją Rosyjską. Maszyna została trafiona rakietą ziemia-powietrza "Buk".

 Źródło: wp.pl,twitter.com,niezalezna.pl,gazeta.pl,facebook.com,swiat.newsweek.pl

 

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo