Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Prezes Kaczyński dziękuje "Gazecie Polskiej" i T. Sakiewiczowi. Za odwagę

- Dziękuję "Gazecie Polskiej" i Klubom "Gazety Polskiej" za to, że podjęli sprawę katastrofy smoleńskiej z taką odwagą - powiedział prezes Jarosław Kaczyński dzisiaj wieczorem na zakończenie M

Krzysztof Sitkowski
- Dziękuję "Gazecie Polskiej" i Klubom "Gazety Polskiej" za to, że podjęli sprawę katastrofy smoleńskiej z taką odwagą - powiedział prezes Jarosław Kaczyński dzisiaj wieczorem na zakończenie Marszu Pamięci.

- To, co stało się przed Smoleńskiem i po Smoleńsku, to sprawa polskiej godności, to jest sprawa polskiego narodu oraz - co każdy musi przyznać w ostatecznym rachunku - sprawa polskiej niepodległości. To sprawa naszej godności, pozycji na międzynarodowej arenie, to jest sprawa naszej przyszłości - przyszłości obecnych pokoleń i tych, którzy są dziś dziećmi i tych, którzy dopiero przyjdą na świat - powiedział Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim, gdzie dotarł sprzed warszawskiej archikatedry św. Jana wielotysięczny Marsz Pamięci.

Prezes PiS przekonywał, że "żaden godny naród, żadne państwo zasługujące na miano państwa suwerennego nie może pozwolić tak się traktować, tak jak była i niestety jest traktowana Polska w tej sprawie".

- Mówimy o tym, co zdarzyło się cztery lata temu, ale tak naprawdę chodzi o to, jak będzie wyglądała polska przyszłość: czy obronimy niepodległość, czy będziemy wolnymi Polakami, czy będziemy eksploatowani, czy będziemy pracowali dla siebie. I pamiętajcie, w tej walce musimy liczyć przede wszystkim na siebie, musimy umieć liczyć na Polaków - mówił Kaczyński.

Przekonywał, że dopiero kiedy Polacy będą "moralnie i materialnie silni", będziemy mogli liczyć także na innych.

- Musimy o tym pamiętać, szczególnie teraz, gdy można powiedzieć, że karty zostały wyłożone na stół i nikt nie może mieć żadnych wątpliwości, tak jak nie miał ich prezydent Lech Kaczyński i jego współpracownicy - wszyscy ci, którzy zajęli się polityką nie z przypadku, a z powołania. Bo tylko ci, którzy (...) nic nie rozumieją lub mają złą wolę, lub mają jakieś uwikłania, mogli przyjmować, że jest inaczej - dodał Kaczyński.

- Musimy być zmobilizowani, tylko dzięki temu może przyjść dzień, na który wszyscy czekamy - dzień zwycięstwa i dzień prawdy - zakończył swoje wystąpienie prezes PiS.

Kaczyński podziękował Antoniemu Macierewiczowi oraz członkom parlamentarnego zespołu badającego katastrofę smoleńską za "determinację, odwagę i przenikliwość". Zwrócił także uwagę na zaangażowanie "Gazety Polskiej".

- Dziękuję "Gazecie Polskiej" i Klubom "Gazety Polskiej" za to, że podjęli sprawę katastrofy smoleńskiej z taką odwagą. Realizując to, co jest prawdziwą misją dziennikarzy, realizując od początku, bez żadnych wahań. Dziękuję. Bardzo serdecznie dziękuję Tomaszowi Sakiewiczowi i wszystkim, którzy tam pracują. Naprawdę uczyniliście wiele dla tej sprawy, uczyniliście wiele dla Polski - mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS też podziękował też obrońcom Krzyża z Krakowskiego Przedmieścia, Radiu Maryja, Telewizji Trwam, ojcu Tadeuszowi Rydzykowi oraz przedstawicielom Ruchu imienia Lecha Kaczyńskiego.

Wcześniej w archikatedrze odprawiona została msza w intencji ojczyzny i ofiar katastrofy. Homilię wygłosił administrator apostolski diecezji drohiczyńskiej bp Antoni Dydycz. "Ogłoszono embargo na poszukiwanie przyczyn katastrofy, zabroniono nawet myśleć o zamachu. Może go i nie było, ale dlaczego nie szukać każdej przyczyny?" - pytał, uznając, że w innym kraju wzięto by pod uwagę wszystkie możliwości. Wezwał zarazem do pamięci i modlitwy za wszystkie ofiary katastrofy.

Wierni, którzy zgromadzili się na mszy, wypełnili nie tylko katedrę, ale też ul. Świętojańską oraz cały Pl. Zamkowy, gdzie ustawiono telebim, na którym transmitowano nabożeństwo.

ZOBACZ PRZEMÓWIENIE


 


Apel klubów "Gazety Polskiej" odczytała Anita Czerwińska, szefowa warszawskiego klubu "GP", organizatorka Marszów Pamięci. 

Jesteśmy tu od czterech lat. Upominamy się o godność dla ofiar tragedii smoleńskiej i prawdę dla Polski. Przychodzimy by wszystkim bliskim ofiar nieść wsparcie i modlitwę Od czterech lat jesteśmy w tych wysiłkach spotwarzani i obrażani, spotykamy się z szyderstwem, drwiną rządzących i służących im dziennikarzy i publicystów. Ta przemoc medialna jest jednak bezsilna. Po tych czterech latach widać to jasno.
 
Udaje się nam bronić, udaje nam się dobitnie i głośno żądać prawdy, dzięki determinacji tych tysięcy ludzi, którzy są tu i w wielu polskich miastach co miesiąc każdego 10-go i dzięki tym wszystkim ludziom dobrej woli, Wolnych Polaków, którzy są tu dzisiaj. Dzięki pracom niezależnych ekspertów, dzięki strefie wolnego słowa i niezależnym dziennikarzom i twórcom. Ale chyba przede wszystkim udaje nam się skutecznie dopominać o godność, prawdę i solidarność, bo robimy to w imię pamięci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jego testament, program polityczny, przesłanie jest niepodważalną wartością – i jest podstawą do budowania nowoczesnej, wolnej , sprawiedliwej i naprawdę demokratycznej Polski.

A ci wszyscy, którzy działali przeciwko,  używając haniebnych i nikczemnych środków, podobnie jak wszystko co działo się od momentu podjęcia gry z Putinem przeciw polskiemu prezydentowi i zgody na rozdzielenie wizyt w Katyniu  będą, już, są zapamiętane przez historię. Spisane będą czyny i rozmowy. Pomyślcie tylko, jak dramatycznie zapisują się w podręcznikach historii ich postacie. Przecież te nazwiska będą kojarzyć się przyszłym Polakom ze wstydem, upokorzeniem, kompromitującym zaniechaniem, a może nawet zdradą.

Także dla nich, dla przyszłych pokoleń Polaków jesteśmy tu na Krakowskim Przedmieściu. Żeby nie musieli się wstydzić, że wszyscy wobec tego co zdarzyło się Polsce w tych latach, byli obojętni, że wszyscy byli od niej odwróceni. My jesteśmy dla niej. I będziemy.  Do zwycięstwa. Prawdy i sprawiedliwości.

 Źródło: PAP,niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
gb
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo